Wydanie nr 41 z dnia 14.10.2021

Jakub tańczy i…

CZEKA NA GŁOSY

12-letni Kuba Rzepecki z Kóz jest w finałowej szesnastce uczestników „You Can Dance – Nowa generacja”. W ostatnim odcinku telewizyjnego show zatańczył w duecie z Milą Kawińską. Młodzi tancerze znakomicie spisali się w tańcu współczesnym, który wymagał od nich nie lada wysiłku. Teraz czas na decyzję widzów, którzy uczestnicy przejdą dalej. Kto chce pomóc Jakubowi spełniać taneczne marzenia może wysłać SMS


Nowe duże autobusy

MZK SIĘ ZBROI

Pięć nowiutkich, pachnących farbą i tapicerką przegubowych solarisów Urbino 12 dotarło właśnie do Bielska-Białej. Zasilą fotę Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. O planach ich zakupu pisaliśmy już wielokrotnie – MZK szeroko promował tę inwestycję. Spółka dysponuje liczną i w miarę nowoczesną fotą autobusów, ale brakowało w niej właśnie tych najpojemniejszych przegubowców, obsługujących najbardziej oblegane linie.


Bielszczanie o uchodźcach i Unii

WEEKEND PROTESTÓW

Zagotowało się ostatnio na polskiej scenie politycznej i miało to odzwierciedlenie również w stolicy Podbeskidzia. Bielszczanie wyszli na ulicę, protestując przeciwko bezdusznemu traktowaniu uchodźców na granicy i decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która – jak twierdzi opozycja – może być odskocznią do tzw. Polexitu, czyli wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.


Pociągiem z Bielska-Białej do Skoczowa (cd.)

CO WYNIKNIE Z KONSULTACJI?

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała. Gotowy jest też przygotowany na tej podstawie raport końcowy. W konsultacjach wzięło udział bezpośrednio lub pośrednio blisko 3 tysiące mieszkańców gmin, przez które przebiega trasa.


Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

PRAWOSŁAWNY KRZYŻ

Wykonany z drewna, około dwumetrowy czarny krucyfiks stanął niedaleko pomnika znajdującego się w centralnej części Cmentarza Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Lwowskiej. Ustawienie krzyża to inicjatywa powstającej w Bielsku-Białej parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.


Nie szczepisz się?

OPERUJ SIĘ GDZIE INDZIEJ!

Dlaczego warto szczepić się przeciwko Covid-19 nawet w przypadku wad serca i przed operacją? I dlaczego słynny profesor nie wpuści do swojej kliniki osób niezaszczepionych? Jak wielki dramat dla zdrowia publicznego i z jakich przyczyn stanowi pandemia? Odpowiedzi na te i inne pytania szukano podczas konferencji zorganizowanej w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej z okazji Światowego Dnia Serca .


Coraz ciaśniej w „Trójce”

SZKOŁA PĘKA W SZWACH

Szkoła na czechowickim Lipowcu pęka w szwach. Dzieci nie mieszczą się nawet na korytarzach, aula została podzielona na dwie prowizoryczne sale lekcyjne i podczas gdy jedne klasy zaczynają lekcje tuż po siódmej, inne kończą dopiero po siedemnastej. Na półkę odłożono projekt marzeń, którego realizacja mogłaby kosztować ponad dziesięć milionów złotych. Władze gminy proponują coraz to nowe tymczasowe rozwiązania, jednak jeszcze żadne z nich nie spotkało się z pełną akceptacją społeczności.


W oczekiwaniu na festiwal

PRZYGODA Z RODZINĄ GÓRECKICH

To była piękna rekompensata dla miłośników bielskiego Festiwalu Kompozytorów Polskich, który – z powodu pandemii – nie może doczekać się jubileuszowej, 25. edycji. W murach „Domu Muzyki” Bielskiego Centrum Kultury znowu rozbrzmiała muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert „Pro Memoria. Ojciec i syn” odbył się 9 października.