Wydanie nr 34 z dnia 25.08.2022

 

RYBY GŁOSU NIE MAJĄ. W ODRZE DRAMAT,

A JAK JEST W BIAŁEJ?

Cała Polska żyła tym, co wydarzyło się na Odrze. Katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę zniszczyła życie biologiczne w drugiej co do wielkości polskiej rzece. Jaka jest kondycja naszych rzek? Czy również nam, na Podbeskidziu, może grozić podobna katastrofa?


PROPAGANDA, A NIE HiT

Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość wywołał burzę. – Jeśli w którejś z bielskich szkół pojawi się ten podręcznik, będę interweniował u prezydenta miasta, by zakazał jego używania – mówi bielski poseł Lewicy Przemysław Koperski.


LUDZIE NIE CHCĄ ZAKŁADU, KTÓRY BĘDZIE SMRODZIŁ

Smród był potworny, nie do wytrzymania. Trochę chemiczny. Rozchodzący się w powietrzu gryzący zapach rozpuszczalników, może lakierów, w połączeniu ze smrodem palonego plastiku. Tak intensywny, że drapał w gardle i powodował ból głowy – mieszkańcy Wilkowic nie wytrzymali.


ZGINĄŁ W WYKOPIE. TRWA ZBIÓRKA

DLA JEGO DZIECKA I ŻONY W CIĄŻY

30-letni Paweł Kluska zginął przysypany ziemią w wykopie na budowie osiedla w Bielsku-Białej. Zostawił ukochaną żonę, która lada chwila urodzi oraz synka Maciusia. Trwa zbiórka na ich rzecz.


BOMBA EKOLOGICZNA W CZECHOWICACH.
TRUCIZNA SĄCZY SIĘ DO RZEKI

Składowisko wyjątkowo niebezpiecznych trucizn po byłym wydziale rafinerii czechowickiej zamieniło się podczas ostatnich ulew w trujący ściek. Nikt go nie monitoruje, mimo że figuruje w spisie tzw. bomb ekologicznych.


ZASŁUŻONA GRAŻYNA STANISZEWSKA?

RADNI MAJĄ WĄTPLIWOŚCI

Była opozycjonistka i parlamentarzystka Grażyna Staniszewska oraz ostatni wojewoda bielski mecenas Andrzej Sikora mają zostać wpisani do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej. Uchwały w tej sprawie podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej mieli podjąć radni.


JA SIĘ WYRYWAM NA POGRZEB

Ludzie dzwonią o każdej porze dnia i nocy, jak na pogotowie. – To nie tylko zawód, ale powołanie. Kiedyś odebrałem telefon z zakładu pogrzebowego: – Pan będzie na tym pogrzebie? Dzisiaj, za dwie godziny. Zapomnieliśmy zadzwonić – opowiada Bolesław Lewandowski, mistrz świeckich ceremonii pogrzebowych z Bielska-Białej.


BIELSKO-BIAŁA CHCE PODNIEŚĆ CENY WODY I ŚCIEKÓW,

ALE NIE MA ZGODY

W lipcu miejska spółka Aqua złożyła wniosek do Wód Polskich o podwyżkę opłat za wodę i ścieki. Nie chce zdradzić, jakie mają być nowe stawki. Jest ostrożna, bo poprzedni wniosek, z 2021 roku, Wody Polskie odrzuciły.


KROK OD TRAGEDII. ZNOWU WYPADEK W WYKOPIE

Na terenie budowy Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej doszło we wtorkowy poranek do wypadku z udziałem robotnika, który pracując w głębokim wykopie został uderzony przez osuwającą się ziemię z gruzem. Interweniowały służby ratunkowe.


NA MIASTA PARTNERSKIE ZAWSZE MOŻNA LICZYĆ

Pandemia przerwała, a wojna za wschodnią granicą jeszcze bardziej skomplikowała relacje Bielska-Białej z miastami partnerskimi. Wszyscy chcą, by wróciła normalność, bo międzynarodowa współpraca przynosiła wymierne korzyści. Wojna pokazała, że na partnerów można liczyć nawet w najtragiczniejszych momentach historii.


AUTOPORTRET ARTYSTKI

– Kilkanaście lat temu zaczęłam tworzyć we własnej technice, tnąc pończochy i sukienki i wykonując z nich prace – malarka Karina Czernek zdradzała ostatnio tajniki swoich artystycznych poszukiwań.


GDY NIE BYŁO NICZEGO, BYŁ JAZZ

Koniec lat siedemdziesiątych. Bielsko-Biała mieni się wszystkimi odcieniami… szarości. Ludzi zajmuje walka o codzienny byt. Dobra muzyka z trudem przebija się do szerszego grona odbiorców. Ale znalazł się chłopak, który w stolicy zachwycił się festiwalem Jazz Jamboree i chłonął klubowy klimat podczas jam sessions.