Wydanie nr 33 z dnia 18.08.2022

 

PORÓWNALIŚMY PARAGONY,

INFLACYJNA PĘTLA SIĘ ZACISKA

15,3 proc. w siedem miesięcy – o tyle wzrosły ceny podstawowych produktów w Bielsku-Białej. Reporterzy „Kroniki” porównali ceny w tym samym sklepie, tych samych artykułów, na podstawie paragonów z 11 stycznia i 11 sierpnia 2022 roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce wynosi 15,5 procent, ale za cały rok.


Złodzieje na zakupach

KRADNĄ MASŁO, SERY, WĘDLINY

Zakup podstawowych produktów spożywczych pożera dziś większą część domowego budżetu. Czy to dlatego słupki policyjnych statystyk dotyczących sklepowych kradzieży nagle wystrzeliły w górę?


NIECHCIANI SPOŁECZNICY. ZOSTANĄ

WYRZUCENI Z WŁASNEGO DOMU?

Przez dziesięciolecia o boisko Zapory dbały kolejne pokolenia społeczników. Teraz działacze klubu z Wapienicy o modernizacji boiska dowiadują się z mediów. – Za chwilę stadion, z którym od zawsze jest kojarzona Zapora, będzie dla nas niedostępny – mówią w klubie.


NĘDZA NAD JEZIOREM

Okolica Jeziora Międzybrodzkiego, jednej z wielkich atrakcji regionu, przypomina zapyziały grajdołek. Środek lata, a nad wodą pustki. Zamiast nowoczesnego ośrodka, mamy do czynienia ze skansenem PRL-u.


Trzydziestu przed trzydziestką

MŁODZI Z PODBESKIDZIA: ONI SĄ PRZYSZŁOŚCIĄ

Nie ukończyli jeszcze 30 lat, ale mają dokonania, które czynią ich wyjątkowymi. „Trzydziestu przez trzydziestką” to popularna na świecie formuła prezentacji młodych ludzi, którzy mogą zawojować świat. W różnych dziedzinach: kulturze, sporcie, polityce, nauce, gospodarce. „Kronika” przygotowała listę młodych związanych z Podbeskidziem, którzy – mamy nadzieję – rozsławią nasz region. Wyboru dokonała redakcja.


STRAŻNICY WIDZĄ WSZYSTKO

Nawet kiedy miasto zasypia, zawsze ktoś czuwa, aby nikomu nie stała się krzywda. Sprawdziliśmy, jak wygląda codzienna praca strażnika za konsolą monitoringu miejskiego. Nudy nie ma, ciągle coś się dzieje, na wszystko trzeba reagować.


ROZBUDOWA ULICY KWIATKOWSKIEGO.

WIADUKT DO ROZBIÓRKI

Dwa lata ma potrwać rozbudowa ulicy Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej. Wykonawca prac będzie musiał rozebrać istniejący 14-przęsłowy wiadukt.


Gdzie te stacje ładowania?

ELEKTRYKÓW PRZYBYWA

Do końca tego roku w Bielsku-Białej miało powstać 41 nowych ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Już wiadomo, że tyle nie powstanie, bo zmieniły się przepisy określające zasady budowy takich instalacji. Co jednak ważniejsze – nie są jeszcze potrzebne.


ARTYSTKA ODRĘBNA

Zmarła Natalia Lach-Lachowicz. Jej prace należą do kanonu polskiej neoawangardy. Pochodziła z Żywca, przez wiele lat mieszkała w Bielsku-Białej. Miała 85 lat.