Wydanie nr 29 z dnia 22.07.2021

 

Wracamy do normalności

CZAS NA FOLKLOR!

24 lipca startuje 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Z tej okazji w „Kronice Beskidzkiej” znajdziecie aż 12-stronicowy dodatek, a w nim – wszystko o TKB!


Osiedle Polskich Skrzydeł

KTO NIE CHCE BASENU?

Są tacy, którym przeszkadza pomysł budowy krytej pływalni na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej. Twierdzą, że najpierw powinno się wszystkim w mieście zapewnić dostęp do kanalizacji, a nie trwonić miliony na zabawę. Rada osiedla jest zdziwiona takim narzekaniem, bo według niej mieszkańcy osiedla od dawna chcieli u siebie pływalni.


Wszystkie podróże wiceprezydenta

RZYM ZDOBYTY!

Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej, wyrasta na pierwszego krzewiciela bielskiej kultury w świecie. Ostatnio zdobył dla nas Rzym, bawiąc tam wraz z kilkoma innymi ratuszowymi urzędnikami wysokiego szczebla na prestiżowym pokazie mody Alta Moda Roma.


JAGUAR W LOCIE KOSZĄCYM

W niedzielny wieczór, 18 lipca, na ul. Zamkowej w Bielsku-Białej jaguar skosił słupki ustawione przy chodniku i z impetem uderzył w słup.


Koniec rozbiórki elektrociepłowni

LIPA W MIEJSCE KOMINÓW

30 czerwca oficjalnie zakończyła się rozbiórka zabudowań starej bielskiej elektrociepłowni. Tam, gdzie do niedawna stały ogromne bloki energetyczne, a wysoko w górę strzelały kominy, rozciąga się teraz zielona łąka. Posadzono na niej samotną lipę.


O spalarni odpadów w Bielsku-Białej

MIAŁA BYĆ DEBATA – BYŁY WYKŁADY I PROTEST

W Bielskim Centrum Kultury rozprawiano głównie o tym, dlaczego spalarnia odpadów powinna powstać. A na placu przed budynkiem o tym, dlaczego mieszkańcy, którzy poczuli się niechciani podczas oficjalnego wydarzenia, nie chcą takiej inwestycji.


Apokalipsa u sąsiadów

POMOC DLA NIEMCÓW

Powiat bielski deklaruje chęć pomocy niemieckiemu partnerowi, dotkniętego przez powódź. Nasi samorządowcy ze zgrozą obserwują dramatyczne obrazy z miejsc, które znają z partnerskich wizyt.


Coraz starsi bielszczanie

MŁODZI WOLĄ WIEŚ?

Z najnowszego raportu o stanie miasta można wysnuć kilka ciekawych i zarazem niepokojących informacji. Najważniejsze spostrzeżenie dotyczy demografii: mieszkańców Bielska-Białej wciąż ubywa, a społeczeństwo gwałtownie się starzeje.


Dla niewidomych i słabowidzących

NIEZWYKŁY PORADNIK

Niewidomi i słabowidzący czechowiczanie zgłosili taką potrzebę, więc w Ratuszu wydano napisany alfabetem Braille’a poradnik na temat segregacji odpadów.


Dwa bielskie licea ze stuprocentową zdawalnością

MATURA ZALICZONA!

Uczniowie szkół średnich w Bielsku-Białej nieźle zaprezentowali się podczas tegorocznej matury. Zdawalność była lepsza niż średnia ogólnopolska. Chociaż bywały lata, gdy bielscy maturzyści spisywali się lepiej.


Hala Boracza – schronisko z historią

PIERWSZE NA ŚWIECIE

Turyści odwiedzający Beskid Żywiecki znają z pewnością schronisko turystyczne na Hali Boraczej. Słynie z trzech rzeczy: doskonałych widoków, dobrej kuchni oraz… swojej brzydoty. Jednak najważniejsze, że zajmuje poczesne miejsce w historii turystyki górskiej oraz narciarstwa nie tylko w skali kraju, lecz całego świata.


KADRY Z IZOLACJI

Relacje międzyludzkie w pandemicznej rzeczywistości minimalizującej te relacje, Święty Mikołaj ukryty za maseczką ochronną, samotni spacerowicze w pustym krajobrazie. Tego typu tematy pojawiły się w ujęciach, które znalazły się na pokonkursowej wystawie XII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka”.