Wydanie nr 22 z dnia 2.06.2022

 

KTO ZAPŁACI ZA INFLACJĘ?
PAN PŁACI, PANI PŁACI, MY PŁACIMY

Ceny rosną najszybciej od ponad 20 lat. Podwyżki dotyczą nie tylko energii elektrycznej, gazu czy żywności, ale również biletów wstępu na atrakcje turystyczne, basen czy spektakle w teatrze. Sprawdziliśmy, jak wyglądają cenniki obiektów i instytucji najchętniej odwiedzanych przez bielszczan i turystów. Praktycznie wszędzie doszło do podwyżek.


KOMU MIESZKANIE KOMUNALNE?

Część lokatorów mieszkań komunalnych to najemcy, którzy z racji dochodów mogliby spokojnie starać się o cztery kąty na wolnym rynku. Sęk w tym, że nie da się ich z zasobów komunalnych „wyciągnąć”. A są one przecież dla tych, których nie stać na rynkowy wynajem.


POD JEDNYM DACHEM. NIE ZAWSZE JEST LEKKO

Czasami życie z własną rodziną pod jednym dachem bywa udręką. A co dopiero z zupełnie obcymi ludźmi. Wielu mieszkańców regionu zaprosiło do swoich domów Ukraińców. Na czas wojny. Ale końca wojny nie widać. I co dalej?


Nie wszyscy mieszkańcy Wilkowic są za

CZY POWSTANIE CMENTARZ NA PERYFERIACH?

W Wilkowicach ma powstać nowy cmentarz. Perspektywa jest odległa, ale planowana przez gminę inwestycja już wzbudza wśród mieszkańców sporo kontrowersji. Chodzi o lokalizację.


WOJNY POSZUKIWACZY SKARBÓW

Wystarczy pierwsze wbicie łopaty w grunt przez archeologa, a w okamgnieniu na miejscu pojawiają się lokalni amatorzy, liczący na odkrycie skarbów. Niektórzy przyczyniają się do kolejnych odkryć, ale inni potrafią zrujnować archeologiczne stanowisko.

 


KOLEJNY MILIONER

I KOLEJNA INWESTYCJA NA SARNIM STOKU

Szykuje się kolejna duża inwestycja deweloperska na Sarnim Stoku. W rejonie ul. Kreciej w czterech etapach zbudowanych i oddanych do użytku zostanie ok. 700 mieszkań. Inwestorem jest katowicka spółka, za którą stoi Tomasz Domogała – jeden z najbogatszych Polaków.


MURAL PAMIĘCI

Na ścianie bloku mieszkalnego przy ulicy Piastowskiej w Bielsku-Białej pojawił się ogromny mural upamiętniający 120-lecie powstania Domu Polskiego oraz polskiego ruchu spółdzielczego na terenie Bielska.


Prof. Marek Trombski doktorem honoris causa ATH

NAJWAŻNIEJSZY DRUGI CZŁOWIEK

Długoletnia, bardzo owocna działalność naukowa, skuteczne zabiegi organizacyjne, wielka aktywność społeczna oraz otwartość na drugiego człowieka to pola działalności, dzięki którym Marek Trombski stał się kluczową postacią dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jego rola została doceniona nadaniem zaszczytnego tytułu.


PORYWAJĄCY FESTIWAL PIĘKNA

To był prawdziwy festiwal piękna. Miss Beskidów 2022 została Justyna Jachnik, bielszczanka o zniewalającej urodzie. Nowa miss wolny czas lubi spędzać na szlakach turystycznych.


Tyle jazzu w całym mieście!

ZADYMKA ZAPRASZA DO TAŃCA

Taniec w kubańskich rytmach na bielskim Rynku niemal do bladego świtu i wiele innych bezpłatnych koncertów, zapraszających do beztroskiej zabawy. Bo jazz jest dla wszystkich i ma też radosne i taneczne oblicza. Wszystko wskazuje na to, że letnia odsłona Lotos Jazz Festivalu Bielskiej Zadymki Jazzowej będzie niezapomnianym muzycznym świętem najwyższej próby.


ZACZAROWANY ŚWIAT TEATRU NA BIELSKICH ULICACH

Było barwnie, głośno, zaskakująco, tajemniczo i baśniowo. Lalkarze zawładnęli miastem, dzieląc się magicznym światem z szeroką publicznością. Spektakle odbywały się także na ulicach i placach.