Wydanie nr 2 z dnia 13.01.2022

 

Zaskakująca odpowiedź kurii

OBRONA PRZEZ ATAK

Kuria chce zbadać orientację seksualną Janusza Szymika. To jeden z wątków odpowiedzi bielskiej kurii na pozew, jaki wniósł w czerwcu ubiegłego roku Janusz Szymik, były ministrant wykorzystywany seksualnie przez byłego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim Jana W.


10 godzin w karetce!

JEDEN SOR TO ZA MAŁO

W tym roku zmarło już dziesięcioro mieszkańców Bielska-Białej i powiatu bielskiego zakażonych koronawirusem. Choć dane wskazują na to, że czwarta fala powoli opada, w dalszym ciągu pod szpitalami ustawiają się kolejki karetek.


„Zabijanie przedsiębiorców”

CO TEN RZĄD WYPRAWIA?!

Z nadejściem nowego roku Polacy obudzili się w nowej rzeczywistości. Podrożały gaz, prąd, benzyna, ogrzewanie itp. Do tego galopująca inflacja i jeszcze jeden cios: Polski Ład – który miał przynieść wszystkim korzyści, tymczasem okazał się dla wielu gwoździem do trumny.


Najgorsze było przełamać wstyd

CHŁOPAK Z MOSTU

Chłopcem tak naprawdę już nie jest, to dojrzały mężczyzna. Ale z daleka jego tkwiąca nieruchomo w jednym miejscu postać może sprawiać takie wrażenie. Kim jest człowiek, który od miesięcy pojawia się w tym samym miejscu na moście przy ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej i czeka cierpliwie, aż ktoś wspomoże go datkiem?


KIEROWCY ŁAMIĄ ZAKAZ, A PŁACĄ PODATNICY

W ubiegłym roku po obu stronach ulicy Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej drogowcy ustawili bramownice. Powodem było niestosowanie się kierowców aut ciężarowych do obowiązujących na tym odcinku ograniczeń tonażu. Bramownice są jednak systematycznie niszczone i uszkadzane przez pojazdy.


Czemu bezdomni śpią na klatkach schodowych?

STRACH PRZED NOCLEGOWNIĄ

Każdej zimy powraca problem osób bezdomnych, koczujących nocami na korytarzach i klatkach schodowych bloków mieszkalnych. Tymczasem każdy potrzebujący może otrzymać nocleg w prowadzonej przez miasto noclegowni. Nie wszyscy chcą z tego jednak korzystać. Dlaczego? Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od jednego z bezdomnych, była zaskakująca.


Sprawa nie do załatwienia?

NIEBEZPIECZNE PRZEJŚCIE

Jedno z przejść dla pieszych na ulicy Piastowskiej w Bielsku-Białej jest bardzo niebezpieczne dla przechodniów – twierdzą czytelnicy. Wiedzą o tym w Miejskim Zarządzie Dróg, lecz na razie nic z tym zrobić nie zamierzają.


Ukradziony z szopki…

JEZUSEK W OKNIE ŻYCIA

4 stycznia ktoś ukradł figurę Dzieciątka Jezus z szopki bożonarodzeniowej przy ulicy Orkana w Bielsku-Białej. Sprawą zajęła się policja, a władze miasta zaapelowały do złodzieja (złodziei) o zwrot skradzionej rzeźby. Po dwóch dniach figurka odnalazła się… w oknie życia.


Sylwester w parku

ZNISZCZONY POMOST

Pod koniec minionego roku zakończyły się prace przy budowie pełnego atrakcji parku na czechowickim osiedlu Barbara. Park nie został jeszcze oficjalnie otwarty, a już dali o sobie znać wandale.


Wilamowice: budżet uchwalony

WIELKIE INWESTOWANIE

Aż 25 milionów złotych ze 100-milionowego budżetu Wilamowic trafi w tym roku na cele inwestycyjne. W koszmarnych dla samorządów czasach gmina ta jest wyjątkiem i jest w stanie realizować ambitne zadania, wykorzystując przy tym własne oszczędności i środki zewnętrzne.


Ile stracą na tym gminy?

500 PLUS PO NOWEMU

Od 1 stycznia obsługę programu 500 plus przejął od samorządów Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To tam, a nie – jak było dotąd – w Miejskich lub Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej – rodzice będą załatwiać wszelkie formalności związane z tym świadczeniem. Zmianę odczują także samorządy. Z kilku względów nie jest ona dla nich korzystna.


IKARY W DOBRYCH RĘKACH

10 stycznia w Teatrze Polskim odbyła się gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2021.


Tekst dla Urszuli

DRUGA TWARZ RZECZNIKA

Któż nie zna Urszuli – popularnej wokalistki, ikony polskiej muzyki rozrywkowej. Był czas, że wszyscy nucili jej szlagiery, w tym niezapomniane „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowego Króla” czy „Konika na biegunach”. Miło nam więc donieść, że słowa do tytułowego utworu jej najnowszej płyty napisał rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń, z którym na co dzień mamy przyjemność współpracować.


PŁOMIENNA MAGURKA

Historia Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym jest naznaczona pożarami. Ogień strawił w przeszłości aż cztery różne schroniska na stokach góry zwanej niegdyś przez Niemców Josefsberg. W tej grupie znalazły się m.in. dwa drewniane obiekty stojące dawniej w miejscu współczesnego schroniska murowanego.


Premiera w Teatrze Polskim

JAK ZDOBYĆ DOBREGO TENORA?

Za kilka godzin ma się rozpocząć koncert światowej sławy trzech tenorów, w tym – legendarnego Tito Merellego. Im bliżej jednak chwili rozpoczęcia oczekiwanej imprezy stadionowej, tym bardziej oddala się perspektywa uczestnictwa sławnego śpiewaka w koncercie. W takich właśnie realiach rozgrywa się muzyczna komedia „Nikt nie kocha tak jak tenor”, zaprezentowana w zeszłym tygodniu na bielskiej scenie.