Wydanie nr 17 z dnia 28.04.2022

 

Wilkowice bez zapory

UTOPIONE 10 MILIONÓW

Nie ma już zapory wodnej w Wilkowicach. Konstrukcja została całkowicie rozebrana. Trwa regulacja i przywracanie do stanu pierwotnego koryta potoku Wilkówka w miejscu nieistniejącego już sztucznego zbiornika. Prace związane z wyburzaniem tamy i rekultywacją potoku miały zakończyć się do czerwca i wszystko wskazuje na to, że wykonawca zdąży na czas. Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny właśnie uznał, że… zapory nie należało rozbierać!


Duże zmiany na ulicy 1 Maja?

Z MIESZKAŃCAMI NIKT NIE ROZMAWIA

Na początku kwietnia Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej podzielił się szczegółami dotyczącymi planowanej przez władze miasta przebudowy ulicy 1 Maja. W bliżej nieokreślonej jeszcze przyszłości ulica ma zostać zamieniona w pierwszą w mieście strefę typu woonerf. Za angielską nazwą kryje się m.in. efektowny deptak. Koncepcja drogowców nie do końca przypadła do gustu mieszkańcom tego fragmentu miasta. Swoimi wątpliwościami podzielili się z redakcją „Kroniki”.


Pytała o orientację molestowanego

ADWOKAT POD LUPĄ

Biuro Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej prowadzi dochodzenie wobec pełnomocnik bielskiej kurii, która w odpowiedzi na pozew Janusza Szymika domagała się badania jego orientacji seksualnej.


Spalarnia dzieli radnych i mieszkańców

REFERENDUM? JESZCZE NIE TERAZ

Nie będzie wcześniejszego referendum w sprawie budowy w Wapienicy spalarni śmieci. Z propozycją wyszedł klub radnych Niezależni.BB.


Gmach z przeszłością

NIE MA KUPCA

Bielszczanie znają ten budynek doskonale. Jest ogromny, wręcz monumentalny. Powstał na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku, jako siedziba Banku Polskiego i miał być swego rodzaju symbolem odrodzonego państwa polskiego z jego silną walutą w zdominowanym przez żywioł niemiecki przedwojennym Bielsku. Od dawna stoi jednak pusty.


RADOŚĆ I SMUTEK NA ŚNIADANIU

Na twarzach uśmiech, ale w oczach smutek. Tak wyglądało śniadanie wielkanocne naszych gości z Ukrainy, zorganizowane w minioną niedzielę w bielskim parku Słowackiego.


Czechowice-Dziedzice: już po konflikcie?

POWRÓT DO ŹRÓDŁA

Otton Szpara, legendarny sędzia piłkarski i siatkarski z Czechowic-Dziedzic, skarży się na odcięcie drogi do ulubionego źródełka, z którego czerpie się wodę od około stu lat. Przy wejściu na ścieżkę postawiono barykadę i przegania się mieszkańców. Nowy właściciel posesji po naszym telefonie zapewnił jednak, że doszło do nieporozumienia, a spragnionych mieszkańców będzie wpuszczał głównym wejściem, a nie bocznym.


Miss Stars Poland rozstrzygnięte

WYBRALI NAJPIĘKNIEJSZE

W czechowickim Dworku Eureka odbył się Konkurs Miss Stars Poland, który wyłonił najpiękniejsze kandydatki. Dzięki zdobytym tytułom będą miały szansę na udział w różnych konkursach piękności oraz konkursach modowych w kraju i za granicą.


PRZYJEMNOŚĆ NA DWÓCH KÓŁKACH

49. Rodzinny Rajd Rowerowy w Bielsku-Białej odbył się w minioną niedzielę. Ulicami miasta przejechało w sumie blisko 1300 uczestników.


„Rarytasy” z lasu

AKUMULATOR, OPONA, ŁOPATA…

W sobotę, 23 kwietnia, odbyła się inauguracja tegorocznej edycji corocznej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”. Śmieci zbierano w rejonie Klimczoka. W akcji, organizowanej przez bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, wzięły udział 232 osoby, w tym 174 dzieci i młodzieży.


Śpiewająca Weronika, bratanica Klaudiusza Magi

CZERWONO-CZARNA

18-letnia bielszczanka Weronika Maga z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Bratanica Klaudiusza Magi, utalentowanego pianisty, organisty i kompozytora piosenek Czerwono-Czarnych, jest dziś jedną z wyróżniających się wokalistek dziecięco-młodzieżowej grupy Włóczykije.


Jak budzono ducha polskości

BIJATYKA NA PIĘŚCI, NOŻE I SIEKIERY

Rada Miejska Bielska-Białej uczciła niedawno okolicznościową uchwałą jubileusz 120-lecia powstania Domu Polskiego w Bielsku. Radni wyrazili w niej „wdzięczność i szacunek oraz pamięć wobec wszystkich, którzy w tym okresie budzili ducha polskości w tym mieście”.