Wydanie nr 1 z dnia 9.01.2020

Śmierć zdezorientowanych ptaków

ZABÓJCZE FAJERWERKI?

O tym, że psy bardzo źle znoszą huk wystrzałów, dobrze wiedzą ich właściciele. Głośnych hałasów boją się jednak wszystkie zwierzaki, zwłaszcza ptaki. Gdy taki harmider ma miejsce w nocy, gdy nasi skrzydlaci przyjaciele idą już spać, odgłos towarzyszący odpaleniu fajerwerków może być dla nich dosłownie zabójczy!

 

 

 


Dzieciaki z walizkami żalu i…

KOBIETA, KTÓRA NIE BOI SIĘ LOSU

Jej mąż umarł niespodziewanie. Wieczorem położył się spać, a rano już go nie było. Mogła wpaść w rozpacz i zniknąć z tego życia równie szybko, przynajmniej mentalnie. Ale co wtedy stałoby się z dziećmi? W dodatku głównie nie swoimi?

 

 

 

 


SMOG JEST APOLITYCZNY

O tym, jak skutecznie walczyć ze smogiem, „Kronika” rozmawia w najnowszym numerze z Przemysławem Koperskim, posłem Lewicy i szefem antysmogowego zespołu parlamentarnego.

 

 

 


Potrzebna nowa szkoła?

DLA PRZYSZŁYCH OLIMPIJCZYKÓW

Bielsko-Biała to miasto ze sportowymi ambicjami. Tak przynajmniej można sądzić patrząc, ile ratusz łoży na sport – chodzi o grube miliony! Publicznym groszem hojnie wspierane jest piłkarskie TS Podbeskidzie czy siatkarski BBTS. Tymczasem jeśli chodzi o dyscypliny olimpijskie, bielski sport można uznać za jałową pustynię.


ŻYŁ JAK ODLUDEK

Nocował w prowizorycznym szałasie, zbitym z gałęzi i okrytym kocami. W zagajniku w rejonie bielskiej alei Armii Krajowej wypatrzyli go dzielnicowi i zaoferowali pomoc, dzięki której będzie mógł przetrwać zimę.

 

 

 

 


Zamiast marnować

PODZIEL SIĘ JEDZENIEM

W centrum Czechowic-Dziedzic powstała pierwsza w tym mieście „jadłodzielnia”. Dzięki tej inicjatywie można nie tylko ograniczyć marnowanie żywności, ale też obdarować nią tych, którym jej brakuje.

 

 

 

 

 

 


Małe zainteresowanie dopłatami

BIELSZCZANIE NIE CHCĄ KASY

Tylko niespełna 50 mieszkańców Bielska-Białej skorzystało do tej pory z dobrodziejstwa programu dopłat osłonowych przeznaczonych dla osób, które zrezygnowały z opalania swych domów i mieszkań węglem na rzecz ekologicznych źródeł ogrzewania. Jak na ponad 170-tysięczną aglomerację to niewiele.


PIES UMIERAŁ, A ONI ŚWIĘTOWALI

Skandal – dyżurujące w minione święta kliniki weterynaryjne z Bielska-Białej i okolic wypięły się na szukającą pomocy dla umierającego psa bielszczankę. Telefony milczały, a jeśli już ktoś się odezwał, to z pretensją, że się mu przeszkadza.

 

 

 

 


Plac Wojska Polskiego do rewitalizacji

DRZEWA ZAMIAST BETONU?

Władze Bielska-Białej rozpoczęły przygotowania do planowanej od wielu lat wielkiej przebudowy placu Wojska Polskiego wraz z fragmentem ulicy Cyniarskiej.


Czechowice-Dziedzice: mieszkańcy protestują

OTWIERACIE PUSZKĘ PANDORY

Mieszkańcy osiedla Czechowice Górne zaprotestowali przeciwko tworzeniu nowych terenów inwestycyjnych. – Otwieracie państwo kolejną puszkę Pandory – ostrzegała władze miasta przewodnicząca tego osiedla.


Jasienica:

ŻYWE MUZEUM PRZEMYSŁU

Pod jasienickim ośrodkiem kultury powstaje „Ogród Tradycji”. W przeszklonym budynku będą prezentowane tradycje przemysłowe Śląska Cieszyńskiego.

 

 

 

 

 


DOLEK, ZAPOMNIANY BOHATER Z KÓZ

Odnowienie grobu pomnika Adolfa Staszkiewicza, bohatera wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920, było jednym z pomysłów w pierwszym Budżecie Obywatelskim w Kozach. Nie udało się, ale sprawa nie jest przegrana.

 

 

 

 

 


Straconka dopnie swego?

KULTURA W DOMU

Po wielu latach starań społeczność Straconki najpewniej doczeka się wreszcie własnego domu kultury. W ciągu najbliższych trzech lat władze Bielska-Białej zamierzają wydać na stworzenie takiej placówki około 6,7 miliona złotych.


„Dziady” w Bielsku-Białej

STRZELALI Z BATA

Ulicami Bielska-Białej przemaszerował ostatnio barwny korowód żywieckich „Dziadów”. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej w ramach promocji 51. Żywieckich Godów. Impreza odbywać się będzie w styczniu na terenie Żywca oraz Milówki, ale koncert laureatów będzie można obejrzeć również w Bielsku-Białej.


Farsa stara (jak bielski teatr), ale jara

ZBZIKOWANY PENSJONAT

„Pensjonat Pana Bielańskiego” – niemiecka farsa sprzed 130 lat rozegrana w polskich realiach – to zaskakująca, ale udana propozycja bielskiego Teatru Polskiego na karnawał.