Wydanie nr 1 z dnia 5.01.2021

 

Zawaliła się ściana kamienicy

RUNĄŁ ZABYTEK

Przy bielskim Rynku zawaliła się część zabytkowej kamienicy, będącej w koszmarnym stanie technicznym. Nikt nie ucierpiał, bo budynek nie był zamieszkany. Pecha mają mieszkańcy sąsiedniego budynku, bowiem – ze względów bezpieczeństwa – wyłączono go z użytkowania.


Parkingi do 17.00

WAŻNA ZMIANA

Od 3 stycznia zmieniły się zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Bielsku-Białej.


Przebudują stary zakład

KOLEJNE CENTRUM HANDLOWE?

Ogromny pofabryczny gmach stojący przy ulicy Partyzantów ma zostać przekształcony w obiekt o charakterze usługowo-handlowo-biurowym. Wydaje się, że to funkcja handlowa będzie dominująca. Powierzchnia sprzedaży ma wynosić ponad 5,5 tys. metrów kwadratowych, a to już sporych rozmiarów centrum handlowe.


Czechowice-Dziedzice: Pesymizm na budżetowej sesji

PĘTLA SIĘ ZACISKA

Walka o przetrwanie – tak nadchodzący czas określił burmistrz Czechowic-Dziedzic podczas dyskusji nad budżetem na 2022 roku. I dodał, że wszystko wskazuje na to, iż 2023 rok będzie jeszcze gorszy. Podczas sesji budżetowej królował więc pesymizm, z nutką nadziei, że rząd przyjdzie ze wsparciem.


Kto się skusi?

ZIELONE DACHY DLA KLIMATU

Władze Bielska-Białej chcą zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe do zakładania na dachach budynków zielonych ogrodów. W tym roku ruszy program pilotażowy „Zielone dachy dla miasta Bielska-Białej”. Na początek Ratusz zamierza przeznaczyć na ten cel 100 tysięcy złotych.


Ptasia grypa potwierdzona

ZAGROŻONY DRÓB

Inspekcja weterynaryjna potwierdziła wystąpienie ogniska ptasiej grypy w Bestwince. Jeśli nie uda się powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa, gospodarze będą się musieli liczyć z masowym uśmiercaniem drobiu.


Kto zdecyduje o powstaniu (lub nie) spalarni?

CZY REFERENDUM BĘDZIE SKUTECZNE?

Małe zaangażowanie lokalnych społeczności w ważne dla nich wydarzenia sprawić może, że nawet jeżeli w sprawie spalarni śmieci odbędzie się w Bielsku-Białej zapowiadane referendum – i tak może ono nie mieć znaczenia. Przy zbyt niskiej frekwencji decyzję podejmą radni. Chyba że zmienią się przepisy, co nie jest niemożliwe.


Kto się czego najadł?

PYSKÓWKA NA SESJI

Czechowickim radnym PiS-u nie podoba się, że Czechowice-Dziedzice dokładają się do funkcjonowania w ich gminie zamiejscowej placówki wydziału komunikacji prowadzonego przez powiat bielski. Uwagi jednego z radnych przewodniczący skwitował stwierdzeniem, że ten się czegoś… najadł.


Jak głosowali nasi posłowie?

TVN OBRONIONY!

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną potocznie lex TVN. Forsowane przez PiS zmiany były odbierane jako atak na telewizję TVN, co wywołało masowe protesty na ulicach polskich miast, między innymi w Bielsku-Białej. W obronie telewizji TVN wystąpiło również Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, do którego należy „Kronika Beskidzka”.


Niewinne pytanie radnego i ostra odpowiedź wiceprezydenta

MAŁY WAGONIK, DUŻA AWANTURA

Radny Roman Matyja zwrócił się do władz miasta z prośbą o pilną renowację starego wagonika kolejki linowej na Szyndzielnię. Wagonik jest elementem instalacji ustawionej w pobliżu dolnej stacji kolejki. W odpowiedzi został zrugany przez wiceprezydenta miasta Przemysława Kamińskiego.


Coraz więcej podopiecznych

ZMIANY W „MYSIKRÓLIKU”

Ośrodek leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt „Mysikrólik” w Bielsku-Białej to jedyna taka placówka na terenie miasta i jedna z nielicznych w kraju. Pomaga leśnym i polnym zwierzakom, które popadły w tarapaty. Ośrodek w bielskich Wróblowicach prowadzi od siedmiu lat małżeństwo – Agnieszka i Sławomir Łyczkowie. W to co robią wkładają serce, czas i zasoby. Szykuje się jednak pewna zmiana w funkcjonowaniu placówki.


95 lat minęło

WIDOKI ZAPIERAJĄCE DECH…

Kto z górskich turystów nie zna schroniska na Błatniej? W ubiegłym roku stuknęło mu 95 lat – zaczęło przyjmować górskich wędrowców w 1926 roku. Od tego czasu schronisko bardzo się zmieniło. Nie zmieniło się natomiast to, że cały czas cieszy się ogromną popularnością.


Marzenie Grzegorza Markowskiego

ZROBIĆ BIELSKIE WYDANIE „SZKŁA KONTAKTOWEGO”

Grzegorz Markowski – znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, satyryk, felietonista. Z pochodzenia – bielszczanin. Od 13 lat jest jednym z kilku prezenterów satyrycznego „Szkła Kontaktowego” – popularnego programu w telewizji TVN24, słynącego z szyderczego komentowania bieżących wydarzeń politycznych. O kulisach swojej pracy telewizyjnej, a także rodzinnych korzeniach, opowiedział w rozmowie ze Zbigniewem Lubowskim.