Wydanie nr 45 z dnia 12.11.2021 r.

Nie są ani na tak, ani na nie

Radni jak Szwajcaria

Nad pięcioma wnioskami od mieszkańców w sprawie szeroko rozumianej „polityki covidowej” głosowali cieszyńscy radni podczas ostatnich obrad. A wszystko przez oświadczenie radnego Wiesława Kluza, który na wrześniowych obradach zabrał głos w sprawie m.in. rządowych obostrzeń. Radni wówczas nie wdali się w dyskusję. Nie wyrazili ani poparcia, ani jego braku wobec oświadczenia radnego.


Orkiestra stroi instrumenty, a Szlachetna Paczka rusza

Pomagajmy, bo warto!

Trwają przygotowania do dwóch ważnych inicjatyw mających na celu pomoc osobom w potrzebie. Mowa o 30. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowanym na 30 stycznia 2022 roku oraz o 21. edycji Szlachetnej Paczki, której baza rodzin otwiera się 13 listopada.


Rok od wprowadzenia e-wizyt w ZUS

O emeryturę pytają online

Minął rok od wprowadzenia e-wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Rozwiązanie przyjęło się wśród klientów. Z rozmów online skorzystało ponad 116 tysięcy osób, a w województwie śląskim blisko 16 tysięcy. Wbrew pozorom to nie sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej czy ubezpieczeniami są załatwiane poprzez e-wizytę, ale najwięcej pytań dotyczyło emerytur i rent krajowych.


Niecierpek niełatwym sąsiadem

Z Himalajów nad Wisłę

Jest zaliczany do najgroźniejszych gatunków roślin inwazyjnych w Europie. Również w naszym kraju i w wielu miejscach w powiecie cieszyńskim rozrasta się na całego, stanowiąc zagrożenie dla rodzimej fauny i flory oraz wypierając ojczyste gatunki. W Wiśle pilotażowo testowana jest jedna z metod jego usuwania. Czy zda egzamin?