Wydanie nr 16 z dnia 18.04.2019 r.

Chcą wpisać Judosza na listę

SKOCZOWSKIE UNIKATY

Święta Wielkiej Nocy niosą ze sobą szereg zwyczajów, które kultywowane są do dziś. Jedne z ciekawszych przetrwały w Skoczowie, którego mieszkańcy – wraz z lokalnymi społecznikami – dbają o to, by kolejne pokolenia nie zapomniały o dziedzictwie swoich przodków.


Szukali śladów zbrodni sprzed lat

IPN W STARYM OGRODZIE

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pojawili się w Cieszynie. Na terenie tak zwanego „ogrodu Kotasa” przeprowadzili badania archeologiczne. Ich celem było poszukiwanie szczątek ofiar represji komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

 

 

 


Brudnego bezdomnego nikt o drogę nie zapyta

JESTEM CZYSTY, NIE ŚMIERDZĘ!

Z każdym dniem tracą cząstkę siebie. Stopniowo przesuwają ustawione wcześniej granice wstydu czy strachu. Aż w końcu zostaje im tylko resztka dumy, która nie pozwala przyznać się do porażki ani przed rodziną, ani przed dawnymi przyjaciółmi. I tak zamykają się za nimi ostatnie drzwi. Dalej nie mają już dokąd pójść. W ciemną, zimną noc otuleni starymi kocami i kołdrami koczują pod mostami. W dzień przemierzają ulice w poszukiwaniu puszek i złomu. Jacy są cieszyńscy bezdomni?


Nagotuj se kopytnika, bydziesz mieć zalotnika

CO NA MIŁOŚĆ, CO NA SZCZĘŚCIE?

Od setek lat różnego rodzaju mieszanki ziół stosowane były przez mieszkańców Beskidu Śląskiego. Zioła potrafiły wyleczyć chorobę dziadka, dodać urody kobiecie, niektóre miały nawet właściwości magiczne i potrafiły przysporzyć adoratorów czy zdobyć wielkie bogactwo.


Czar dawnych przedmiotów

SKANSEN U PREZESA

Pokaźna kolekcja starych maszyn, urządzeń, sprzętów i pojazdów, kryje się pod dachem sporego budynku na jednej z posesji w Puńcowie. Zwiedzający nie będą zawiedzeni. Zobaczą XIX-wieczną bryczkę wiedeńską, kolasę, dyliżans spod Raciborza, sanie z Wałbrzycha oraz wóz drabiniasty i bryczkę towarową. Pośród zbioru dawnych sprzętów domowego użytku jest ręczna pralka sprzed ponad stu lat…

 

 

 

 


Wręcz kipią od pomysłów

W MAMACH DRZEMIE SIŁA!

– Cieszyńskie mamy są bardzo otwarte i chętne do współpracy. Przekonałyśmy się już, że dla nawet najbardziej zajętej mamy nie ma rzeczy niemożliwych! – jednym głosem mówią założycielki cieszyńskiej fundacji MamGrono. Tworzą ją cztery młode mamy – Anna Babik, Joanna Bierska, Joanna Czerkowska i Karolina Kartasińska.