Wydanie nr 15 z dnia 14.04.2022 r.

Budowa systemu naśnieżania na finiszu

Zmiany na Kubalonce

Przekształcenie Kubalonki w ośrodek biegów narciarskich z prawdziwego zdarzenia to jeden z priorytetów Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, właściciela tras. Wielomilionowa inwestycja związana z modernizacją obiektu trwa. Na jakim etapie jest obecnie?

 

 

 


Kurierzy łamią prawo?

Gorzkie słowa o sobie usłyszeli podczas ostatnich obrad Rady Miejskiej w Cieszynie kurierzy oraz dostawcy. Cieszyński radny Paweł Czycharowski po raz kolejny pytał o możliwość wydłużenia wjazdu na ulicę Głęboką w Cieszynie do godz. 11.00. Pytanie spotkało się jednak ze zdecydowaną reakcją. Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz i jej zastępca Przemysław Major w ostrych słowach uderzyli w branżę, nazywając kurierów „specjalistami od łamania przepisów”.


Pędzlem, dłutem, drukarką 3D…

Sonia wyzwań się nie boi

Na tę wystawę każdego roku czeka wielu młodych projektantów. Właśnie wtedy mają bowiem okazję zaprezentować swoje prace dyplomowe szerszej publiczności. I o tę szansę zawsze walczą. Do 20. edycji międzynarodowego przeglądu „Graduation Projects 2021”, organizowanego przez Zamek Cieszyn, zgłoszono 312 dyplomów, spośród których do wystawy zakwalifikowano 30 prac. Jedna z nich jest dziełem Soni Nowok, mieszkanki Strumienia, która swoją pracę magisterską poświęciła… skoliozie. Jak to się stało, że zajęła się akurat takim tematem? W jaki sposób pracowała nad projektem? Jakie ma plany na przyszłość? Czy z dłutem w ręku czuje się równie dobrze? O to – i trochę więcej – zapytaliśmy utalentowaną strumieniankę.


Wielkanoc na stole

Święta Wielkiej Nocy dla chrześcijan są czasem największej radości, odrodzenia i życia. Mają swoją bogatą symbolikę i obyczajowość, która dotyka także sfery kulinarnej. Na święta Wielkanocne, podobnie jak na Boże Narodzenie, przygotowuje się specjalne potrawy. Stoły na Śląsku Cieszyńskim zastawione są żurkami, białym barszczem, jajkami w różnej postaci, murzinami, buchtami, babkami i innymi przysmakami. Poniżej proponujemy kilka przepisów. Jeden z nich jest szczególny. To znak czasu. Czasu, w którym w wielu domach w naszym powiecie przy wielkanocnym stole spotkają się polsko-ukraińskie rodziny.


Trochę drzewiejsza Wielkanoc…

Moiczkule, babucie, pukacze, ale też podkradanie smakołyków, kolorowe ozdoby na drzewkach, sikawki w kształcie jajek czy wielkopiątkowe wyciszenie. Ile się zmieniło, a ile pozostało z dawnych zwyczajów wielkanocnych? Patrzymy na to w kontekście Wisły sprzed kilkudziesięciu lat.