Wydanie nr 4 z dnia 28.01.2022 r.

Igrzyska Olimpijskie tuż-tuż…

Nasi w zimowym Pekinie

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził w ubiegłym tygodniu skład biało-czerwonej reprezentacji na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie „Pekin 2022”. Ogólnoświatowe święto sportu potrwa od 4 do 20 lutego. W kadrze znalazło się łącznie ponad 20 narciarzy i pięcioro snowboardzistów, a także 30 członków sztabu szkoleniowego i dwie osoby z kierownictwa PZN.


A kolejna próba w czerwcu…

Nie mogą zdawać egzaminu

Trzynastu uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie nie przystąpiło do egzaminu zawodowego. Powodem było skierowanie ich przez sanepid na kwarantannę domową po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. Niestety, kolejną możliwość przystąpienia do egzaminu będą mieli dopiero… w czerwcu.


Cieszyn: gorąco wokół Skweru Ireny Sendlerowej

Znikająca tablica

Cieszyński Skwer Ireny Sendlerowej to niewielka przestrzeń przy ul Śrutarskiej. Zielony zakątek powstał spontanicznie w 2018 roku w ramach obchodów roku właśnie Ireny Sendlerowej. To dzieci i młodzież zasadzili jabłonkę dedykowaną patronce, a w pobliżu drzewka zakopały listy i prośby do niej.

 

 

 

 

 


Perełka w cieszyńskiej Straży Miejskiej

Marząc o mundurze…

To młoda i ambitna kobieta, której promienny uśmiech prawie nigdy nie schodzi z twarzy. Przy tym konkretna i asertywna. Od trzech lat patroluje ulice Cieszyna, dbając nie tylko o prawo i porządek, ale przede wszystkim niosąc pomoc. To m.in. za jej sprawą na cieszyńskich ulicach pojawiły się rowerowe patrole strażników miejskich. Michalina Brózda, bo o niej mowa, została wybrana strażnikiem miejskim roku w Cieszynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 3 z dnia 21.01.2022 r.

Skoczowianka działa na wielu frontach

Nagroda za ewangelizację

Związana ze Skoczowem Lidia Greń-Wajdzik została laureatką nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego w diecezji bielsko-żywieckiej. To wyróżnienie wręczane jest za wybitną działalność ewangelizacyjną i apostolską. A skoczowianka właśnie takową może się pochwalić.

 

 


Na ratunek psiakowi

Co zrobić, gdy w górach natrafimy na znajdującego się w trudnej sytuacji psiaka? Opcji można wybrać kilka. Poniżej piszemy o ludziach, którzy nie mieli wątpliwości co do tego, na które rozwiązanie postawić. Głównie jednak piszemy o konkretnym psie, którego dalszym losem warto się zainteresować.

 

 

 

 


Finansowe układanki w Cieszynie

Trzeba zaciskać pasa?

Podwyżki dotykają nie tylko mieszkańców, ale także samorządy. Władze Cieszyna podczas ostatniego internetowego spotkania z mieszkańcami wyliczyły, ile kosztować będzie gaz, prąd oraz ciepło w budynkach użyteczności publicznej. Czy na inne inwestycje wystarczy pieniędzy? I co z remontami dróg?


Poszukiwania sekretarza nie były łatwe

Z Hażlacha do Istebnej

W końcu udało się obsadzić fotel sekretarza gminy Istebna. Poszukiwania osoby chętnej do pracy na tym stanowisku trwały od dłuższego czasu. Pierwszy nabór ogłoszono we wrześniu 2020 roku, ostatni w październiku 2021. Łącznie było ich dziesięć.

 

 

 

 


 

Wydanie nr 2 z dnia 14.01.2022 r.

Podwyżkami w domy pomocy społecznej

313 procent więcej za gaz!

Podwyżki cen gazu i energii elektrycznej drastycznie uderzają w domy pomocy społecznej, domy dziecka i szkoły prowadzone przez powiat cieszyński. Samorząd zorganizował zbiorowy przetarg dla wszystkich swoich jednostek, którego rozstrzygnięcie zwala z nóg.


Zaskakujące głosowanie w sprawie podwyżki dla wójta

Brenna ma kłopot

Grudniowa sesja Rady Gminy Brenna była jedną z ostatnich w powiecie cieszyńskim, na której zajmowano się zmianą wynagrodzenia dla wójta. Stosowny projekt uchwały został przygotowany i znalazł się w porządku obrad. Gospodarz gminy – jak powiada przysłowie – już był w ogródku, już witał się z gąską, ale radni przygotowali niespodziankę. I chyba nie tylko dla wójta, ale dla siebie też…


Każdy bał się podskoczyć

Cieszyńska restauracja „U Trzech Braci” rok temu zyskała ogólnokrajowy rozgłos. Mimo obostrzeń i wprowadzonego przez rząd lockdownu, właściciele lokalu postanowili szeroko otworzyć drzwi dla klientów. Za ich śladem poszli kolejni zbuntowani przedsiębiorcy. Co z tego wynikło, jakie kary na nich nałożono i czy w Polsce warto prowadzić biznes red. Katarzyna Lidnert-Kuligowska rozmawia z Tomaszem Kwiekiem, restauratorem, współwłaścicielem „U Trzech Braci” w Cieszynie.

 

 

 

 

 


Coraz więcej nietrzeźwych. Przoduje Cieszyn

Statystyka z procentami

Ośrodek Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej podsumował swoją działalność za 2021 rok. Podliczono, że w ciągu 12 miesięcy minionego roku na teren placówki doprowadzono 6 133 osoby nietrzeźwe z 63 gmin z terenu siedmiu powiatów. 2020 rok zamknął się na liczbie 5 370 osób. Jak w tych statystykach wypada region cieszyński?