Wydanie nr 34 z dnia 23.08.2019 r.

Przepusty zatkane. Górale tracą nerwy

CO Z TĄ KUBALONKĄ?

Zatkane i niedrożne przepusty pod drogą na trasie z Wisły Głębce na Kubalonkę niepokoją górali. Nasi Czytelnicy zwracają uwagę na fakt, iż są one od dłuższego czasu utrzymywane w niewłaściwy sposób, co powoduje przelewanie się wody przez jezdnię i zagrożenie poślizgiem na górskich serpentynach.

 


STAWIAJĄ NA EKOLOGIĘ

Do końca października w dwunastu mieszkaniach komunalnych w blokach przy ulicy Cisowej w Cisownicy wymienione zostaną piece centralnego ogrzewania. To kolejne proekologiczne działanie gminy Goleszów.

 


Weź talerz i… zjedz!

BESKIDY WALCZĄ Z SUSZĄ

Tegoroczne lato, mimo że nie należało do najbardziej upalnych, nie dało zbyt wielkich opadów deszczu. Na panującą suszę narzekają rolnicy, którzy nie mogą cieszyć się bogatymi zbiorami. Narzekają więc również mieszkańcy naszego regionu, gdyż ceny warzyw i owoców poszybowały w górę. Jak się okazuje, susza dotknęła również Beskidy…


CERAMIKA NA GRANICY

W Galerii Kukuczka w istebniańskich Jasnowicach można oglądać nową wystawę. Ceramikę artystyczną prezentuje Mária Banášova, artystka mieszkająca i tworząca w Bratysławie, mająca na swoim koncie liczne wystawy indywidualne na terenie całej Europy.


 

Wydanie nr 33 z dnia 16.08.2019 r.

13 października pójdziemy do urn

MACHINA WYBORCZA RUSZYŁA

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał zarządzenie w sprawie daty jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wygląda tzw. kalendarz wyborczy i jakie nazwiska kandydatów z naszego regionu już teraz się pojawiają?


Mieszko i Przemko zapraszają

USIĄŚĆ W CIENIU OLBRZYMÓW…

W cichej parkowej alejce, niedaleko pałacu Dobrej Pani w Kończycach Wielkich, stoją dwa dęby. Potężne, stare i niezwykle majestatyczne drzewa pamiętają kawał historii Śląska Cieszyńskiego. „Mieszko” i „Przemko”, bo takie imiona otrzymały, to prawdziwa chluba gminy Hażlach…


Protesty niewiele dały

OPERATOR POSTAWI NA SWOIM?

Nie doszło do podpisania umowy pomiędzy cieszyńskim samorządem a operatorem sieci Play. Ten fakt potwierdzają obie strony. Brak porozumienia oznacza, że operator może postawić własny maszt antenowy. Ma na to wszystkie niezbędne pozwolenia… Czy tak się stanie?


Cóż to był za mecz!

DERBY DLA KUŹNI

Inauguracja sezonu 2019/20 w czwartej lidze pod Kaplicówką wypadła bardzo okazale. Po bardzo dobrym spotkaniu Beskid Skoczów uległ minimalnie Kuźni Ustroń 2:3. W najbliższym czasie emocji kibicom z pewnością nie zabraknie. Przed nami kolejny piłkarski weekend, który zapewne przyniesie kilka znakomitych spotkań. Gdzie warto się wybrać?

 

 

 

 

 

 

 

 


Cieszyn: utrapienie z bezdomnymi

PIJĄ I SIEJĄ ZGORSZENIE

Nie ma dnia bez interwencji strażników miejskich wobec osób bezdomnych na terenie Cieszyna. Powody są różne, a te najczęściej występujące to zakłócanie porządku i tzw. zachowania nieobyczajne w miejscach publicznych. Z reguły powodem jest alkohol…


 

Wydanie nr 32 z dnia 9.08.2019 r.

Istebna ostatnim bastionem chrześcijaństwa?

ZASTOPOWAĆ LGBT

W Istebnej została przygotowana uchwała „w sprawie podjęcia deklaracji w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. 6 sierpnia nad projektem dyskutowali radni Komisji Skarg, Wniosków i Petycji istebniańskiej Rady Gminy.

 

 

 


Narodowy Fundusz Zdrowia się cieszy

E-RECEPTA MA WZIĘCIE

Od 1 stycznia każda apteka i punkt apteczny obowiązkowo powinny realizować elektroniczne recepty. Wdrożenie cyfrowych rozwiązań ma pomóc nie tylko w odczytaniu nieraz niewyraźnie napisanych papierowych dokumentów, ale także zmniejszyć ryzyko błędów czy ograniczyć nadużycia związane m.in. z zakupem refundowanych środków psychotropowych.


NIE KOPCI, NIE WARCZY…

Dbałość o środowisko naturalne to jeden z priorytetów funkcjonowania Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Temu celowi służy bieżące modernizowanie transportu wewnętrznego. W ostatnim czasie został kupiony pojazd na wskroś elektryczny.

 

 

 

 


KTO URATUJE STANICĘ?

Trzy okazałe budynki z lat 30. ubiegłego wieku mieściły Ośrodek Harcerskiej Szkoły Instruktorskiej pod egidą Chorągwi Śląskiej ZHP. Wybudowano je na gruntach w sąsiedztwie dworu Kossaków. O historii stanicy piszemy poniżej. W okresie powojennym ulokowano na Buczu sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci i młodzieży. Placówka działała do 1999 roku. Kiedy została zamknięta, pozostał do dzisiaj nierozwiązany problem, jak wykorzystać to harcerskie dziedzictwo…

 


 

E-wydanie