Wydanie nr 38 z dnia 24.09.2021 r.

Stalmacha w Skoczowie prawie gotowa

Kiedy koniec Objazdów?

Na ukończeniu jest przebudowa ulicy Stalmacha w Skoczowie. Trwający ponad pół roku remont jednej z głównych arterii komunikacyjnych trytonowego grodu mocno namieszał w codziennym życiu mieszkańców tej części miasta i ościennych miejscowości… Jakie prace zostały jeszcze do wykonania? Kiedy wróci dawna organizacja ruchu? Te pytania zadaliśmy w Powiatowym Zarządzie Dróg Publicznych w Cieszynie, który jest jednostką prowadzącą zadanie…

 

 


Burza mózgów nad Olzą

Jak uratować perłę cieszyńskiej Wenecji?

Niszczejące budynek starego kina i browaru miejskiego, zlokalizowany przy ulicy Śrutarskiej, zwany perłą cieszyńskiej Wenecji, znalazł się w zainteresowaniu władz nadolziańskiego grodu. Ratusz chce podjąć działania w celu uratowania zaniedbanego obiektu…

 

 

 


Z myślą o drugim człowieku

10 milionów w 30 lat

Od 30 lat służy cieszyńskiej medycynie, wspierając publiczne jednostki służby zdrowia i pacjentów z całego regionu. W tym czasie uzbierała 10 mln zł. Zdecydowana większość pieniędzy, bo ponad 9 mln zł, trafiła do pogotowia ratunkowego i szpitala w Cieszynie. Dzięki Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, o której mowa, placówki te są wyposażone w nowoczesną i specjalistyczną aparaturę. Ale to niejedyne jej sukcesy…

 

 

 

 


Miłośników wypoczynku na łonie natury nie brakuje

Las stoi otworem

Wiosną wystartował projekt „Zanocuj w lesie”, w ramach którego Lasy Państwowe udostępniły miłośnikom bushcraftu i survivalu do nocowania ponad 600 tys. hektarów terenu w 425 nadleśnictwach. Akcja obowiązuje również na terenie naszego powiatu. Postanowiliśmy więc zapytać pracowników Nadleśnictwa Wisła o popularność tej inicjatywy oraz o to, czy nocujący w lesie nie pozostawili po sobie przykrych śladów….

 


Redaktor Tadeusz Kopoczek we wspomnieniach

„Głos” był jego pasją

Wiele ciepłych słów i wspomnień padło podczas spotkania w Domu Narodowym w Cieszynie. Jego bohaterem był Tadeusz Kopoczek, który 51 lat swojego życia związał z „Głosem Ziemi Cieszyńskiej”. Z poświęceniem i zaangażowaniem tworzył historię liczącego dziś 66 lat tygodnika, sam stając się jego legendą.

Wydanie nr 37 z dnia 17.09.2021 r.

Nie budujcie nam tężni pod oknami!

Wracamy do sprawy budowy tężni solankowej, która powstaje na terenie Parku Kuracyjnego w Ustroniu. Miasto uzdrowisko do tej pory nie moglo pochwalić się takim miejscem. O ile sam pomysł nie budzi kontrowersji, to lokalizacja tężni już tak, o czym pisaliśmy na naszych łamach kilka tygodni temu.

 

 


Flet jej w duszy gra!

Od dzieciństwa flet gra w jej życiu pierwsze skrzypce. Wyznacza rytm dnia. Niemal się z nim nie rozstaje. I nigdy nie narzeka – na codzienne ćwiczenia, wyrzeczenia, godziny koncertowania. Sumienna, niezwykle utalentowana i zakochana w muzyce – taka właśnie jest Oliwia Wantulok z Wisły, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, od października studentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Z pewnością jeszcze o jej osiągnięciach usłyszymy!

Wydanie nr 36 z dnia 10.09.2021 r.

Ratunek dla osób z nowotworem

W Cieszynie pomagają odzyskać głos

Nowotwór krtani, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, to bardzo ciężka choroba, która skutkuje często traumatycznym dla pacjenta i jego bliskich całkowitym usunięciem krtani. Laryngektomia ratuje życie, ale jest bardzo radykalnym zabiegiem. Odbiera głos, możliwość mówienia i normalnej, werbalnej, komunikacji. Pacjentom pozostaje wówczas mowa ciała, gesty, mimika, albo po prostu kartka i długopis… Dla wielu osób to ciężka sprawa. Z pomocą przychodzą wtedy zabiegi przywracające zdolność mówienia. Szpital Śląski w Cieszynie oferuje pacjentom możliwość wszczepienia protezy głosowej, która pomaga w powrocie do pełnej sprawności.

 

 


Bez Brennej, Cieszyna czy Wisły

Dokąd na wycieczkę z ministerstwem?

Kilkaset miejsc – muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury oraz instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki – znalazło się na liście opracowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jeśli uczniowie będą chcieli wyjechać na wycieczkę, aby zobaczyć turystyczną perełkę, mogą starać się o dofinansowanie do 80 proc. kosztów. Nabór wniosków ruszył 6 września. Sprawdziliśmy czy w ministerialnym wykazie miejsc, które warto odwiedzić w celach edukacyjnych i na które można otrzymać pieniądze, są także punkty na Śląsku Cieszyńskim.

 


Głosowanie do 19 września

Kasa od marszałka. Na co trafi?

Do 19 września potrwa głosowanie w ramach trzeciej odsłony marszałkowskiego budżetu obywatelskiego województwa śląskiego. W zestawieniu jest 120 pomysłów, część dotyczy Śląska Cieszyńskiego.


Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

Z korzyścią dla emeryta

Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem emerytur przyznanych w czerwcu tego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczy je na korzystniejszych zasadach. Świadczeniobiorcy nie będą musieli składać żadnego wniosku.