Wydanie nr 30 z dnia 29.07.2022 r.

Pomoc dla serc

Oddział Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu jest po modernizacji. Dodatkowe sale dla pacjentów, nowoczesny sprzęt medyczny i zwiększona liczba łóżek to najważniejsze zmiany modernizacji ustrońskiego oddziału, należącego do Grupy American Heart of Poland.

 

 

 


Wisła: kultura zyska!

Amfiteatr się rozrośnie

Po Domu Zdrojowym przyszedł czas na prace „liftingowe” przy Amfiteatrze im. S. Hadyny. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie nadbudowy i adaptacji zaplecza amfiteatru na przestrzeń dla prowadzenia działań kulturalnych i społecznych.

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 29 z dnia 22.07.2022 r.

Premier z gospodarską wizytą

Premier Mateusz Morawiecki gościł w Bielsku-Białej i Żywcu. Na spotkanie z samorządowcami powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim nie wpuszczono przedstawiciela Wydawnictwa „Prasa Beskidzka”, wydającego m.in. „Głos Ziemi Cieszyńskiej”. Mowa o dziennikarzu naszej gazety-siostry „Kroniki Beskidzkiej”.

 

 

 


W Wiśle przegłosowali

Skocznie z patronem

W Wiśle pojawił się trochę jakby ukryty i ciekawy dylemat, czy należy kogoś upamiętnić nadając jego imię obiektowi, czy raczej nadanie imienia uzależniać od adekwatnej rozpoznawalności?

 

 

 

 

 

 


Jeszcze zanim zaczął mówić…

Żartem i rymem

Kilkadziesiąt lat rymem o świecie i okolicy – tak można podsumować czas, w jakim mieszkaniec Kiczyc wolne chwile – a nawet nie tylko wolne – przeznaczał na układanie często bardzo długich rymowanek. Zebrała się ich w tym czasie spora ilość…

 

 

 

 

 

 


Turystyczna twierdza na Kozubowej

Trzy schroniska stanowią kamienie milowe w dziejach polskiej tury­styki górskiej w Beskidzie Śląskim. To Ropiczka, Stożek i Kozubowa. O historii dwóch pierwszych z nich pisaliśmy w poprzednich numerach „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Dzisiaj przypominamy dzieje obiektu, który stanął na Kozubowej i podzielił niestety los schroniska na Ropiczce…

 

 

 


 

Wydanie nr 28 z dnia 15.07.2022 r.

Nie ma czym wspierać

To miejsce otwarte jest na wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy, ale nie ma już czym wspierać. Powiatowy Punkt Darów w Cieszynie przy ul. Granicznej 79 na tę chwilę potrzebuje praktycznie już wszystkiego…

 

 

 


Przybyło milionerów stela

Rok 2021 przyniósł wzrost liczby milionerów w województwie śląskim. Ta tendencja dotyczy też powiatu cieszyńskiego. W zeznaniach podatkowych za 2021 r. przychód przekraczający 1 mln zł wykazało 4232 mieszkańców województwa. To o 428 osób więcej niż w rozliczeniach podatkowych za 2020 r. oraz 760 więcej niż w PIT za 2019 r. Najwięcej milionerów mieszka w okolicach Częstochowy, Bielska-Białej oraz Katowic.


Z dziejów beskidzkich schronisk

Ropiczka dała początek

Zanim otwarto schronisko turystyczne na Stożku, które akurat świętuje swoje 100-lecie, oraz schronisko na Równicy (tutaj setka stuknie w przyszłym roku), amatorom górskich wypraw służyło już schronisko turystyczne na Ropiczce. Ten drewniany obiekt był pierwszym polskim schroniskiem przed podziałem Śląska Cieszyńskiego.

 

 


Otwarte drzwi dla wszystkich

Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”, zajmujące się doraźną pomocą osobom starszym, niepełnosprawnym i ich rodzinom, ma nową siedzibę. Uroczystości związane z otwarciem zaadaptowanych pomieszczeń na ul. Górny Rynek 12 w Cieszynie odbyły się na początku lipca.