Wydanie nr 12 z dnia 27.03.2020 r.

Czeka nas klęska?

Czy grozi nam w tym roku susza? To pytanie nie schodzi z ust mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Plusowe temperatury, śniegu jak na lekarstwo i skąpe opady deszczu spowodowały, że Polsce poziom wód w rzekach czy zbiornikach jest, jak na tę porę roku, niski. Z niepokojem w niebo szczególnie patrzą rolnicy. Eksperci nie ukrywają – jeśli wiosna nie będzie deszczowa – czeka nas klęska!


Ceny w sklepach za wysokie?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie sprawdzał ceny w sklepach. Stawki za niektóre produkty poszybowały. Pod lupę pójdą także oferowane przez przedsiębiorców specyfiki mające rzekomo zwalczyć koronawirusa. Zaproponowano ponadto, aby maksymalne ceny i marże były ustalane w formie rozporządzenia przynajmniej w trakcie epidemii.


Lubię się bić!

Na pierwszy trening przyszła z ciekawości. Miała wtedy siedem lat. Pamięta, że wielkie wrażenie zrobił na niej pokaz judo, podczas którego jej przedszkolna przyjaciółka bez większego problemu przerzuciła na macie swojego trenera, Henryka Kubicę, rosłego mężczyznę, a potem… składała autografy swoim rówieśnikom. Była ciekawa, jak to jest być taką mocną i chciała spróbować swoich sił.

 


Morowe powietrze nad Cieszynem

Ponad 3 tysiące ofiar – taki był bilans dżumy w Cieszynie w 1585 roku. Miasto zmagało się wówczas z potężną epidemią. Śmierć poniosło dwie trzecie wszystkich mieszkańców. Tragiczne losy miasta pozostawiły po sobie trwały ślady…


 

Wydanie nr 11 z dnia 20.03.2020 r.

Apel chybianki prosto z Włoch

Nie popełniajcie tych samych błędów!

Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy słonecznej Italii czują strach. Rozmawialiśmy z Izabelą Pes, rodowitą chybianką (z domu Firganek), która od 2016 roku mieszka z mężem i prawie rocznym synem na Sardynii. Na facebookowym profilu wystosowała apel do znajomych z Polski, by nie popełniali błędów Włochów…

 

 

 


Kościoły (prawie) puste

Sytuacja, z jaką mierzymy się w związku z koronawirusem, jest nadzwyczajna. Cały świat, nasz kraj i region żyją w poczuciu zagrożenia. Odwoływane są wszelkiego rodzaju imprezy, zamknięte są placówki oświatowe, ograniczona jest praca urzędów i instytucji, wiele osób pracuje zdalnie, a inni przebywają na urlopach bądź zwolnieniach lekarskich… Jak w tej trudnej rzeczywistości zachowują się kościoły, w których wielu ludzi szuka oparcia?


W hołdzie profesorowi

Na ostatniej sesji radni gminy Hażlach podjęli uchwałę o nadaniu nazwy terenowi wokół Domu Przyrodnika w Hażlachu. Będzie to plac im. prof. Wiktora Wawrzyczka. W ten wyjątkowy sposób gmina pragnie uhonorować urodzonego w Kończycach Wielkich chemika i działacza społecznego.

 

 

 


10 milionów do podziału

Masz pomysł na ciekawą inicjatywę? Zgłoś swoją propozycję do drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa śląskiego. Ruszył już nabór wniosków. Więcej szczegółów na naszych łamach.


W dziesiątą rocznicę śmierci

Wisła uczci księdza

Zbliża się dziesiąta rocznica katastrofy prezydenckiego TU-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz przedstawiciele instytucji państwowych i duchowieństwa. Wśród ofiar był także pochodzący z Wisły ks. płk Adam Pilch.

 

 

 

 


Mieszkaniec Zaborza potrzebuje pomocy

Walka z czasem

Antoni Frymel, mieszkaniec Zaborza, pilnie potrzebuje pomocy. Mężczyzna walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA) i jedyną szansą na ratunek jest dla niego podanie komórek macierzystych. Niestety, to dość kosztowny zabieg. Z apelem o pomoc do Czytelników „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” zwrócili się bliscy zaborzanina.


 

Wydanie nr 10 z dnia 13.03.2020 r.

Wojewoda odbierze mandaty radnym?

Trzech odetchnęło…

Wobec ośmiu radnych ze Śląska Cieszyńskiego, o czym informowaliśmy na łamach „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, wojewoda wszczął procedurę wyjaśniająca dotyczącą ewentualnego złamania przez nich przepisów prawa. Trzy postępowania już się zakończyły.


Bąków protestuje (cd.)

„Nie” dla budowy nowych linii

Stanowczy sprzeciw wobec planów budowy szybkiej kolei w gminie Strumień wyraziła burmistrz Strumienia Anna Grygierek oraz Rada Miejska. Negatywną opinię dotyczącą inwestycji podzielają także mieszkańcy. Podczas specjalnych dyżurów zgłosili przeszło 300 uwag do projektowanej nowej linii 170 przebiegającej przez żabi kraj.


Drżą o bezpieczeństwo swoich dzieci

Zróbcie nam chodnik!

„Wykonajcie nam chodnik i przejście dla pieszych” – apelują mieszkańcy ulicy Wiślańskiej w Cieszynie. Aby wydostać się pieszo z osiedla co dzień wiele osób maszeruje poboczem, tuż obok rozpędzonych aut. To powoduje drżenie serca zwłaszcza u mieszkających w blokach matek, w tym Joanny Sawickiej, Olimpii Mioduszewskiej i Agnieszki Dryjak z Cieszyna. Czy problem uda się rozwiązać?


Strzelcy podhalańscy nad Olzą

1 marca minęło dokładnie 100 lat odkąd został powołany 4. Pułk Strzelców Podhalańskich. Ta wojskowa formacja stanowiła oddział piechoty Armii Polskiej we Francji i Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

E-wydanie