Wydanie nr 24 z dnia 18.06.2021 r.

Zaniedbana wizytówka Cieszyna

Studnię zżera rdza

To miejsce jest jednym z obowiązkowych punktów wędrówek po śródmieściu Cieszyna. Zaglądają tu turyści i grupy wycieczkowe z przewodnikiem. A legenda o założeniu nadolziańskiego grodu w 810 roku przez Bolka, Leszka i Cieszka – synów króla Leszka III, dopełnia magii tej turystycznej atrakcji.

 

 

 


Cieszynianie ignorują…

Schody z zakazem

Przy popularnych wśród mieszkańców Cieszyna i chętnie odwiedzanych przez spacerowiczów schodach, które łączą ulicę Łowiecką ze ścieżką biegnącą w stronę parku pod Wałką, pojawiły się znaki zakazujące wstępu. Wiele osób je ignoruje. Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie ostrzega, by tego nie robić.

 

 

 

 

 

 

 

 


Wisła off-line

Karolina Wantulok, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle, zajęła wysokie miejsce w VIII Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, organizowanej przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowała interesującą ofertę pobytu w perle Beskidów dla młodych ludzi, której ideą było zachęcenie ich do bycia bardziej off-line niż on-line…

 

 


Z Cieszyna do Ameryki i z powrotem

„Smaki Ameryki, czyli nie taki diabeł straszny” to anegdotyczna książka cieszynianki, Elżbiety Holeksy-Malinowskiej. Autorka pokazuje w nim urok i wady ogromnego kraju, znanego części z nas jedynie ze szklanego ekranu. W zabawny, słodko-gorzki sposób przedstawia kult pracy Amerykanów, swoją tęsknotę za ojczyzną czy problemach kulturowych, jakie czekały ją na obczyźnie. Kulisy życia w kraju „wielkich możliwości” odsłoniła naszym Czytelnikom w rozmowie z red. Katarzyną Lindert-Kuligowską.

 


 

Wydanie nr 23 z dnia 11.06.2021 r.

Weź miesiąc urlopu i…

Rodzicu, radź sobie sam!

Rodzice cieszyńskich przedszkolaków są oburzeni. Placówki w wakacje na cały miesiąc zamykają podwoje. Mimo że liczba zakażeń spadła, a rząd luzuje wprowadzone obostrzenia, władze miasta nie planują latem dyżurów placówek. A to oznacza dla części rodziców spore problemy z zapewnieniem opieki najmłodszym.

 

 

 


Bażanowice: zabytek doczekał się!

Obora przestaje straszyć

Rok temu kolejny raz pisaliśmy w „Głosie” o zabytkowej oborze w Bażanowicach, której stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Marniejący obiekt z dawnego folwarku niepokoił naszych Czytelników. W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja wyraźnie zmieniła się na plus.

 

 

 


Jednym rewitalizacja, innym dewastacja

Wracamy do tematu pękającej kamienicy przy cieszyńskim rynku. Rewitalizacja ulicy Głębokiej postępuje, ale sprawa zabezpieczenia zabytkowego obiektu stoi w miejscu. Miasto odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie, tłumacząc swoje działania, ale w odczuciu właścicieli budynku wyjaśnienia te są wymijające.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 22 z dnia 4.06.2021 r.

Nie promować zabójstwa na żądanie

Takiej dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej chyba nikt się nie spodziewał. Emocje rozpalił punkt dotyczący oceny zasobów pomocy społecznej w 2020 roku w Cieszynie. Myli się jednak ten, kto sądzi, że chodziło o politykę senioralną, problem ubóstwa czy bezdomności. Jeden z radnych uznał, że za fakt starzenia się społeczności Cieszyna odpowiada… aborcja na żądanie.

 


Sprawiedliwość (dopiero) po latach

Molestowanie zamiatane pod dywan

Powiatem cieszyńskim – i nie tylko – wstrząsnęła informacja o ukaraniu biskupa seniora Tadeusza Rakoczego przez papieża Franciszka. Chodzi o zaniedbania dotyczące wyjaśniania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Do tego typu przypadków miało dochodzić w diecezji bielsko-żywieckiej, którą w latach 1992-2013 rządził właśnie biskup Tadeusz Rakoczy.

 

 


Cieszyn dyskryminuje kobiety?

Partia Lewica Razem z okręgu Podbeskidzie wysłała do cieszyńskich władz miasta oraz radnych list otwarty, w którym jej przedstawiciele wyrażają niepokój i dezaprobatę dla – jak stwierdzają – stereotypowego traktowania kobiet w Cieszynie. I zaapelowali o równe traktowanie płci pięknej w mieście. – To stek bzdur, nieprawdy i politycznego bełkotu – tak list skomentował radny Wiesław Kluz w specjalnym oświadczeniu.

 

 

 


Więcej lasu w lesie

Wiosna w lesie to czas prowadzenia intensywnych prac hodowlanych, wiążących się zwłaszcza z sadzeniem drzew. Leśnicy określają te działania mianem odnowienia lasu, czyli ponownego wprowadzania sadzonek na jego teren lub zalesienia, co wiąże się z sadzeniem drzew na gruntach dotąd nieleśnych. Nadleśnictwo Ustroń realizuje w tym roku ambitny plan. W ramach odnowień młody las pojawi się na obszarze ponad 63 hektarów. Na terenie 14 nadleśnictw sadzonych jest około 360 tysięcy drzewek!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

E-wydanie