Wydanie nr 25 z 24.06.2022 r.

Czarne chmury nad biblioteką

To dopiero pierwsze kroki, ale już wywołały niepokój. Biblioteka Miejska w Cieszynie poinformowała o zamiarze likwidacji Filii nr 3 przy ulicy Kamiennej na osiedlu Piastowskim. I choć do zamknięcia drzwi dla czytelników jeszcze długa droga, to już pojawiły się głosy protestów w tej sprawie.


Przez dzielenie granica przestała istnieć

Takie słowa wyraziły ocenę działań edukacyjnych cieszyńskiego Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera na rzecz dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Było to dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i sercem. W auli Zespołu Szkół Technicznych im. płk. G. Langera w Cieszynie odbyło się uroczyste podsumowanie edukacji w oddziale przygotowawczym dla dzieci i młodzieży z różnych regionów Ukrainy, który od kilku miesięcy funkcjonował w tej szkole.

 

 


Hala Jaworowa i bajki, które mają przerazić

Gdzie leży prawda?

W studio beskidzkaTV gościł radny gminy Brenna, Dawid Brachaczek, który jako jeden z nielicznych podczas głosowania na majowej sesji opowiedział się za inwestycją na Hali Jaworowej. Z radnym rozmawiał red. Artur Jarczok, a część wywiadu, w którym padło wiele pytań, opublikowana jest w najnowszym wydaniu „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

 

 

 

 


Trochę wspomnień redaktora-seniora

Rolada, kaszanki i… zdechły szczur

Obostrzenia koronawirusowe przesunęły o dwa lata XXX Święto Trzech Braci. Jubileuszowa edycja miała odbyć się bowiem w 2020 roku, ale co się odwlecze… Tuż przed weekendową zabawą zajrzyjmy do archiwum. Na fotografiach widać koloryt Święta Trzech Braci z różnych lat.

 

 

 


Co z boiskiem w Brennej? (cd.)

Po ubiegłotygodniowej publikacji na temat niepewnych losów boiska piłkarskiego w Brennej, do naszej redakcji zgłosił się właściciel odzyskanego terenu. Jak mówi Gustaw Kominek, który ma większościowy udział w gruncie, na którym znajduje się obiekt, „po wielu latach doczekaliśmy się sprawiedliwości”.

Wydanie nr 24 z dnia 17.06.2022 r.

Na tę inwestycję mieszkańcy długo czekali

Nowy most w Drogomyślu

Drogomyśl doczeka się mostu z prawdziwego zdarzenia. Istniejąca przeprawa przez Wisłę zostanie rozebrana, a w jej miejsce powstanie nowa. Przekazanie placu budowy firmie, która wygrała przetarg na tę wielomilionową powiatową inwestycję, nastąpiło wczoraj. Wykonawca planuje zakończyć roboty budowlane do końca grudnia.

 

 


Rzeźbiarz naszej przestrzeni

W ubiegłym tygodniu w Skoczowie odbyła się konferencja, otwierająca Skoczowski Szlak Jana Hermy. Była to okazja do ponownego przywołania tego rzeźbiarza i jego bardzo dużego dorobku. Warto przyjrzeć się tej postaci i przypomnieć ją z wielu powodów.

 

 

 

 


Anna Dereszowska na Śląsku Cieszyńskim

Tu się dobrze przyjeżdża!

Anna Dereszowska, jedna z gwiazd polskiej sceny filmowej i muzycznej, gościła w powiecie cieszyńskim. Wyjątkowy spektakl z nią w roli głównej podbił serca widzów cieszyńskiego teatru. Był także jeszcze jeden powód dla którego to właśnie w naszym regionie przebywała znana aktorka. Jaki? Odpowiedzi na to pytanie Anna Dereszowska udzieliła red. Katarzynie Lindert-Kuligowskiej.

 

 


Zdania w Cieszyńskiem podzielone

Dać nauczycielowi, czy nie?

Zbliża się koniec roku szkolnego. Przy okazji uroczystości nauczyciele obdarowywani będą prezentami. To wynik utartej tradycji, którą jednak nie wszyscy rodzice popierają. Sprawdziliśmy, jakich kwot bronią w powiecie cieszyńskim.

 

 

 


 

Wydanie nr 23 z dnia 19.06.2022 r.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego ma 220 lat

Mija 20 lat od otwarcia Muzeum Śląska Cieszyńskiego po wielkim remoncie, a 220 lat funkcjonowania w ogóle. Na początku tego wieku najstarsze polskie publiczne muzeum przeszło prawdziwą metamorfozę. Dawny pałac Larischów poddano gruntownej renowacji wewnątrz i na zewnątrz. Placówka mająca swoją siedzibę w centrum nadolziańskiego grodu, wreszcie przestała być powodem do wstydu…

 

 


Związały, co Fryderyk Wielki rozerwał

Trzynaście kilometrów

Wygląda na to, że w śląskie Beskidy wkrótce powrócą pociągi. Rewitalizacja linii kolejowej z Bronowa do Wisły powoli dobiega końca. Równo 95 lat temu zakończyła się jednak inna inwestycja, która zrewolucjonizowała transport publiczny na Śląsku Cieszyńskim. Gdyby nie decyzja sprzed prawie stu lat, współcześnie po transporcie szynowym na Śląsku nie byłoby śladu, a historia beskidzkich kurortów z pewnością potoczyłaby się zupełnie inaczej.

 

 

 


Ustronianin w najtrudniejszym rajdzie świata

Kajto, Kenia i sentymenty

Nazwiska Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka widnieją na liście zgłoszeń do Rajdu Safari 2022, który odbędzie się pod koniec czerwca w Kenii. Będzie to pierwszy start ustronianina i jego pilota w tym wymagającym wyścigu. Ostatni raz Lotos Rally Team brał udział w Rajdzie poza Europą dwa lata temu – w Meksyku.