Wydanie nr 49 z dnia 7.12.2018

Biegacze docenili imprezę w Brennej

DWIE „ZŁOTE KOZICE”

„Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce” został bardzo wysoko oceniony przez miłośników górskiego biegania, którzy uznali go za najlepszą tego typu imprezę w kraju!

 

 

 

 

 

 

 

 


Mieszkańcy Kończyc Wielkich nie dali się skusić

ŻWIROWNIA OPROTESTOWANA

Mieszkańcy Kończyc Wielkich wystąpili przeciwko inwestycji, którą szykowała firma z kapitałem zagranicznym. Nie chcieli setek tirów pod oknami, zniszczonych dróg, hałasu oraz naruszenia stabilności ich domów. Stronę mieszkańców wziął gminny samorząd. Niedawno sprawa znalazła swój finał…


W Wiśle (prawie) wszystko gotowe

DWORZEC PRZED STARTEM

Władze Wisły mają nadzieję, że miejscowy dworzec kolejowy, który w ostatnich miesiącach przeszedł gruntowną modernizację, drzwi przed pasażerami otworzy na święta Bożego Narodzenia. To, czy ta sztuka się uda, zależy jednak od wielu kwestii natury formalno-prawnych.

 

 

 


Gaszą pożary i rozpalają serca

OD STRAŻAKA DLA DZIECIAKA

Ochotnicza Straż Pożarna Cieszyn Pastwiska kolejny rok włącza się w akcję „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Jej celem jest zorganizowanie niespodzianki dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych.

 

 

 

 


HAFT ODKRYTY NA NOWO

Wyjątkową wartość niesie w sobie projekt „Dokumentacja i popularyzacja archaicznego haftu krzyżykowego górali śląskich”. Jego autorkami są Magdalena Łacek i Małgorzata Kiereś z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, która to placówka pilotowała projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokłosie stanowi wydana drukiem publikacja pt. „Wyszywanie krzyżykiem – szkic o archaicznym hafcie i jego twórczyniach”.

 

 

Wydanie nr 48 z dnia 30.11.2018

Cieszyn: niebezpiecznie koło „Szóstki”

ZAMONTUJCIE BARIERY!

Na ulicy Katowickiej w Cieszynie nie ma już śladu po ekipie drogowców. Remont wreszcie zakończono, a blisko dwukilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej DW 938 (Cieszyn – Pawłowice Śląskie), ponownie włączono do ruchu. Zdaniem mieszkańców pozostała jednak niezałatwiona sprawa…

 


Kolej Linowa Czantoria przed wielką inwestycją

SPACER KORONAMI DRZEW

Atrakcją, jaką jest bez wątpienia ścieżka wiodąca wśród koron drzew chwalą się Czesi, Słowacy i Niemcy. Do takiej właśnie inwestycji przygotowuje się Kolej Linowa Czantoria w Ustronia. W ustrońskim magistracie niedawno odbyły się konsultacje społeczne projektu „Soneczne Tarasy na Czantorii”.

 

 

 

 


Kto stoi w miejscu, ten się cofa

NASI TEŻ SIĘ ZBROJĄ

Kolejny zimowy sezon za pasem. Czy szeroko rozumiana branża turystyczna w naszym powiecie przygotowała dla gości jakieś nowe atrakcje? Pytanie to jest zasadne, bo turystyka to na Śląsku Cieszyńskim, w szczególnie w jego „górskiej” części, bardzo ważna dziedzina lokalnej gospodarki. Im magnesów na turystów więcej, tym lepiej dla regionu i jego mieszkańców.


Ciekawa wystawa w cieszyńskiej Ekotradycji

MALUJĄC SERCEM…

W serdecznej atmosferze przebiegało spotkanie, podsumowujące projekt pt. „11 nietuzinkowych postaci Cieszyna”. Wszyscy, którzy odwiedzili w ubiegły piątek cieszyńską restaurację Ekotradycja, mogli na chwilę przenieść się do innego świata. I to nie tylko dzięki wystawie zdjęć Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego pod wiele mówiącym tytułem „Kosmos”…

 

 


 

Wydanie nr 47 z dnia 23.11.2018

Cieszyn: wolontariusze poszukiwani!

ORKIESTRA STROI INSTRUMENTY

13 stycznia 2019 roku odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chociaż to dość odległy termin, już teraz trwają przygotowania do tego, aby impreza była pełna atrakcji, a zbiórka udana. W całym kraju, również w powiecie cieszyńskim, zawiązane zostały sztaby, których szefowie przystąpili do działania.


Za pracę dla sołectw i gminy

ZASŁUŻENI W STRUMIENIU

Samorząd Strumienia uhonorował osoby, które ofiarnie i bezinteresownie działają na rzecz lokalnych społeczności w poszczególnych sołectwach. A także nagrodził osobę zasłużoną dla całej gminy.

 

 

 

 


Mnich: pogoda sprzyja robocie, więc…

CENTRUM ROŚNIE W OCZACH

W Mnichu trwa budowa centrum sportowo-rekreacyjnego. Z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe wykonawca tej inwestycji zrobił jak dotąd dużo więcej, niż pierwotnie zakładano.

 

 

 

 


WIELKA HISTORIA MAŁEJ KOBIETY…

Śmierć jest nieunikniona i nie można z nią wygrać, ale kiedy odchodzą niektórzy ludzie, żal w sercach tych, którzy zostają, jest jakby bardziej szczególny. Tak jak w przypadku Anny Zogaty, która 5 listopada zniknęła z pejzażu Trójwsi. Miała 97 lat. Należała do historii Jaworzynki i była jej częścią. Takich ludzi, jak ona, jest coraz mniej…

 

 

 

 

 


 

E-wydanie