Wydanie nr 46 z dnia 15.11.2019 r.

Samorządowa Karta Praw Rodzin do kosza

Radni mówią „nie”

W porządku obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna znalazł się punkt dotyczący Samorządowej Karty Praw Rodzin. Za jej przyjęciem optowało siedmioro radnych – Wiesław Kluz, Jan Sikora, Władysław Macura, Renata Franek, Rafał Foltyn, Paweł Czycharowski i Agata Rucka – których podpisy znalazły się pod projektem uchwały złożonym, o czym informowaliśmy, w sierpniu w biurze Rady Miejskiej Cieszyna.

 


Majątkowe portrety władzy (3)

W naszym cyklu dotyczącym majątków włodarzy gmin i miast oraz osób ze ścisłego kierownictwa poszczególnych samorządów w powiecie cieszyńskim pora na Cieszyn. Dane czerpiemy z oświadczeń majątkowych za 2018 rok, a kolejność gmin prezentowana jest w układzie alfabetycznym.

 


Brakuje szczepionek na ospę

W powiecie cieszyńskim brakuje szczepionek na ospę wietrzną. Trudno je znaleźć w aptekach, przychodniach, a także w sanepidzie. Rodzice biją na alarm, bo jesień i zima to żniwa dla wirusa. A choroby nie wolno bagatelizować.

 


Życie na dziko

Rokrocznie na początku listopada cieszyńscy strażnicy miejscy, „aktywują” w wykazie swoich obowiązków patrolowanie terenów i miejsc, gdzie zwykle przebywają bezdomni. Pierwsze kontrole już pozwoliły odkryć nowe koczowisko…

 

 

 


 

Wydanie nr 45 z dnia 8.11.2019 r.

DZIARSKA STULATKA

W kościele ewangelickim Św. Trójcy w Skoczowie odbył się koncert dziękczynny chóru mieszanego „Gloria”, który w ten uroczysty sposób zakończył obchody swojego 100-lecia. Wydarzenie zgromadziło liczne grono sympatyków i przyjaciół jubilatów, także z zagranicy, jak również samorządowców.

 

 


PALIŁ OKNAMI I WPADŁ

Cieszyńska Straż Miejska ukarała kolejnego truciciela, który w piecu centralnego ogrzewania spalał odpady, m.in. laminowane panele podłogowe i stare ramy okienne pokryte farbą. Został ukarany słonym mandatem…

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

MEDALOWE ŁUPY KARATEKÓW

Wielka radość w ekipie KS Shindo Cieszyn po starcie w zawodach Pucharu Polski w karate olimpijskim. Plonem startu w Legnicy jest 19 medali, w tym 7 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych. Z kolei w Wiedniu odbył się 19. Międzynarodowy Turniej Karate „Vienna Open”, gdzie o cenne zdobycze również walczyli podopieczni trenera Piotra Szymali.

Wydanie nr 44 z dnia 31.10.2019 r.

Najprostszy i najpiękniejszy!

„Skarby z wełny, lnu i skóry – strój ludowy górali istebniańskich” – pod takim tytułem odbyła się w konferencja zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, która w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej zgromadziła miłośników lokalnego folkloru.

 

 

 

 


Cieszyn: będą zmiany na skrzyżowaniu Bielskiej i Wiślańskiej

Rondo czy estakada?

Od wiosny 2017 roku na skrzyżowaniu ulic Bielskiej i Wiślańskiej w Cieszynie obowiązuje ruch okrężny. Zdania na temat, czy to rozwiązanie usprawniło płynność przejazdu, są podzielone. Zmotoryzowani czekają, co ostatecznie zaproponują powiatowe służby, pytając zarazem, kiedy zniknie ta brzydka prowizorka?

 

 

 


Godziszowskie cmentarze

Zagajnik skrywa stary cmentarz ewangelicko-augsburski w Godziszowie. Dawną nekropolię trudno dostrzec nawet z biegnącej nieopodal drogi powiatowej. Tymczasem tuż obok tejże drogi znajduje się nowy cmentarz, który założono w połowie lat 30. ubiegłego wieku.

 

 

 


Barokowa trumna baronowej

Niezwykła ekspozycja ma miejsce w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Do końca listopada nadarza się wyjątkowa okazja obejrzenia jedynego zachowanego sarkofagu na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Ten unikatowy zabytek powstał około roku 1780 i mieścił trumnę z ciałem zmarłej w roku 1771 baronowej Elżbiety Calisch, ostatniej z rodu Petröczy.

 

 

 


 

E-wydanie