Wydanie nr 33 z dnia 17.08.2018

WODA POD NADZOREM

Jakiś czas temu pisaliśmy w „Głosie” o tym, że w powiecie cieszyńskim w dwóch ujęciach wody znalezione zostały bakterie coli. W Wodociągach Ziemi Cieszyńskiej rozdzwoniły się wówczas telefony osób zaniepokojonych tą sytuacją. Wielu mieszkańców sądziło, że sprawa dotyczy wody dostarczanej siecią wodociągową. Jak to więc jest z tą wodą?

 

 


DESZCZOWY LIPIEC DAŁ POPALIĆ?

Bardzo deszczowy lipiec sprawił, że część wczasowiczów zrezygnowała z wypoczynku w kraju na rzecz wakacji spędzonych tam, gdzie słoneczna pogoda jest murowana. Czy letni kaprys aury odczuła też branża turystyczna na Śląsku Cieszyńskim?


Kontrola za kontrolą

SANEPID WLEPIA MANDATY

Za nami połowa wakacji. Beskidy jako cel letniej laby wybrało wielu turystów. W miejscowościach powiatu cieszyńskiego wypoczywają nie tylko całe rodziny, ale także same dzieci i młodzież na różnego rodzaju turnusach. Miejsca, w których przebywają, mają na oku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie. Jaki jest efekt prowadzonych przez nich kontroli?


Poczta na Śląsku Cieszyńskim (I)

POSŁAŃCY, KURIERZY I DYLIŻANSE

Początki poczty na Śląsku Cieszyńskim sięgają szesnastego stulecia. Wtedy to pojawiła się nad Olzą służba kurierska Komory Śląskiej z Wrocławia oraz polska poczta królewska. W dawnych wiekach funkcjonowanie poczty związane było z reguły z jakimiś nadzwyczajnymi wydarzeniami, które wymuszały wymianę pism lub dokumentów. Tak było w szesnastym stuleciu w czasie procesów spadkowych po śmierci polskiej królowej Bony. A jak było później?


Cieszyńska siatkarka na piachu nie odpoczywa

ZŁOTO Z LUKSEMBURGA

Siatkówka plażowa jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych latem. Na piaszczystych boiskach rywalizują także reprezentanci naszego regionu. Z dużą radością odnotowujemy w „Głosie” ich osiągnięcia na krajowych i zagranicznych boiskach. Ostatnio miłe wieści napłynęły… z Luksemburga.

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 32 z dnia 10.08.2018

Ekolodzy biją na alarm

CO CZEKA DRZEWA?

W Ministerstwie Środowiska deliberują nad pomysłem uproszczenia procedury dotyczącej wycinki przydrożnych drzew. Bo autorzy tego pomysłu twierdzą, że bez nich będzie bezpieczniej. A ekolodzy, którzy przypominają, że drzewa nie wychodzą na ulice i nie rzucają się pod auta prowadzone przez jadących szaleńczo lub pijanych kierowców, zjednoczyli siły i biją na alarm, ostrzegając przed takim krokiem.


DYREKTORKA ZBIERA BATY (cd.)

W Cieszynie wciąż huczy od kontrowersji dotyczących głosowania w plebiscycie na osobowość roku, zorganizowanym przez jeden z dzienników w regionie. Przypomnijmy, że w konkursie zostało wysłanych kilkaset płatnych wiadomości z telefonów służbowych Cieszyńskiego Ośrodka Kultury, wspierających kandydaturę Moniki Sikory Monkiewicz, szefowej tej instytucji.


W Istebnej rośnie posterunek policji

OKO NA GÓRALI

Mury posterunku policji w Istebnej pną się coraz wyżej. Nowa siedziba mundurowych w Trójwsi powstaje w Istebnej Centrum na działce, którą rok temu Rada Gminy przekazała policji. Tym samym coraz bardziej realny staje się powrót funkcjonariuszy w góry, o który zabiegano od dłuższego czasu.

 

 

 

 


Skoczowianie pamiętają o partyzantach

DRAMAT WŚRÓD DRZEW

W Skoczowie wyremontowany został pomnik znajdujący się w lesie na Górnym Borze. Obelisk z istebniańskiego piaskowca postawiony został na pamiątkę tragicznych zdarzeń z 25 listopada 1944 roku, kiedy śmierć w cieniu drzew ponieśli skoczowscy partyzanci – 21-letni Andrzej Raszka i 31-letni Stanisław Niemiec, polegli w walce z hitlerowską policją.

 

 


STARE DRUKI ON-LINE

Za kilka miesięcy całość znajdującego się w zasobach Książnicy Cieszyńskiej piśmienniczego dziedzictwa wydanego drukiem przed 1939 rokiem będzie dla czytelników dostępna również on-line. To właśnie tam m.in. można znaleźćwspółczesne cieszyńskie czasopisma, jak na przykład „Głos Ziemi Cieszyńskiej”.


 

E-wydanie