Wydanie nr 16 z dnia 18.04.2019 r.

Chcą wpisać Judosza na listę

SKOCZOWSKIE UNIKATY

Święta Wielkiej Nocy niosą ze sobą szereg zwyczajów, które kultywowane są do dziś. Jedne z ciekawszych przetrwały w Skoczowie, którego mieszkańcy – wraz z lokalnymi społecznikami – dbają o to, by kolejne pokolenia nie zapomniały o dziedzictwie swoich przodków.


Szukali śladów zbrodni sprzed lat

IPN W STARYM OGRODZIE

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pojawili się w Cieszynie. Na terenie tak zwanego „ogrodu Kotasa” przeprowadzili badania archeologiczne. Ich celem było poszukiwanie szczątek ofiar represji komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

 

 

 


Brudnego bezdomnego nikt o drogę nie zapyta

JESTEM CZYSTY, NIE ŚMIERDZĘ!

Z każdym dniem tracą cząstkę siebie. Stopniowo przesuwają ustawione wcześniej granice wstydu czy strachu. Aż w końcu zostaje im tylko resztka dumy, która nie pozwala przyznać się do porażki ani przed rodziną, ani przed dawnymi przyjaciółmi. I tak zamykają się za nimi ostatnie drzwi. Dalej nie mają już dokąd pójść. W ciemną, zimną noc otuleni starymi kocami i kołdrami koczują pod mostami. W dzień przemierzają ulice w poszukiwaniu puszek i złomu. Jacy są cieszyńscy bezdomni?


Nagotuj se kopytnika, bydziesz mieć zalotnika

CO NA MIŁOŚĆ, CO NA SZCZĘŚCIE?

Od setek lat różnego rodzaju mieszanki ziół stosowane były przez mieszkańców Beskidu Śląskiego. Zioła potrafiły wyleczyć chorobę dziadka, dodać urody kobiecie, niektóre miały nawet właściwości magiczne i potrafiły przysporzyć adoratorów czy zdobyć wielkie bogactwo.


Czar dawnych przedmiotów

SKANSEN U PREZESA

Pokaźna kolekcja starych maszyn, urządzeń, sprzętów i pojazdów, kryje się pod dachem sporego budynku na jednej z posesji w Puńcowie. Zwiedzający nie będą zawiedzeni. Zobaczą XIX-wieczną bryczkę wiedeńską, kolasę, dyliżans spod Raciborza, sanie z Wałbrzycha oraz wóz drabiniasty i bryczkę towarową. Pośród zbioru dawnych sprzętów domowego użytku jest ręczna pralka sprzed ponad stu lat…

 

 

 

 


Wręcz kipią od pomysłów

W MAMACH DRZEMIE SIŁA!

– Cieszyńskie mamy są bardzo otwarte i chętne do współpracy. Przekonałyśmy się już, że dla nawet najbardziej zajętej mamy nie ma rzeczy niemożliwych! – jednym głosem mówią założycielki cieszyńskiej fundacji MamGrono. Tworzą ją cztery młode mamy – Anna Babik, Joanna Bierska, Joanna Czerkowska i Karolina Kartasińska.

 

 

 


 

Wydanie nr 15 z dnia 12.04.2019

Zmiany w „Reumatologu”

BYŁY STAROSTA PREZESEM

Niespodziewana zmiana w Zarządzie Centrum Reumatologii w Ustroniu. Z dnia na dzień został odwołany dotychczasowy prezes i powołany nowy. Cezarego Tomiczka zastąpił Janusz Król – były starosta cieszyński. Stosowne uchwały 8 kwietnia podjęła Rada Nadzorcza.

 

 

 

 


Pola we Frelichowie ożyją?

WIELKIE SZUKANIE KUPCA

Włodarze gminy Chybie zamierzają sprzedać część z dawnych pól irygacyjnych we Frelichowie. Chodzi o działkę o powierzchni przeszło 5 hektarów. W znalezieniu chętnego do kupna przedsiębiorcy ma pomóc Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Czy uda się ożywić to miejsce?

 

 

 

 

 


 

500 plus na pierwsze dziecko, „trzynastka” dla emerytów

BĘDZIE OBIECANA KASA

To już pewne – obietnica Prawa i Sprawiedliwości dotycząca 500 zł na każde dziecko, w tym również na pierwsze, bez względu na zamożność jego rodziców wkrótce zostanie spełniona. Dodatkowej kasy doczekają też emeryci.

 


Skoczów: wyprowadzili się i…

ZAPOMNIELI O PSACH?

Cieszyńska Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” podjęła interwencję w Skoczowie, na Dolnym Borze.Z jednej z posesji wyprowadzili się mieszkańcy, „zapominając” o swoich psach. Losem opuszczonych zwierząt zaniepokoili się sąsiedzi.

 

 

 

 


 

Wydanie nr 13 z dnia 29.03.2019

PSZOK nie powstanie!

LEŚNICA DOPIĘŁA SWEGO

Batalia o PSZOK zakończyła się po myśli mieszkańców Brennej Leśnicy. Determinacja ludzi doprowadziła do wycofania się gminy z planów budowy składowiska odpadów w tej zielonej dolinie. Otwarte pozostaje jednak pytanie: co dalej, bo taki punkt gmina Brenna powinna posiadać…


GAZOCIĄG DLA GÓRALI

Na ten moment z pewnością czekały rzesze górali. Po wielu miesiącach przygotowań, w Trójwsi ruszyły prace projektowe związane z budową gazociągu. W Urzędzie Gminy w Istebnej odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano szczegóły przedsięwzięcia.


Wąskim gardłem wciąż przez Skoczów

ESTAKADA ZA ROK

W maju minie rok, odkąd drogowcy wprowadzili ograniczenia w ruchu na skoczowskiej estakadzie, znajdującej się na przecinającej miasto wiślance. Wszystko wskazuje na to, że bariery prędko nie znikną i przez wąskie gardło trzeba będzie jeździć jeszcze wiele kolejnych miesięcy…

 

 


Wójtem jestem nie tylko w ratuszu

WYDOBYĆ GMINĘ Z IMPASU

W historii gminy Goleszów to pierwsza kobieta w fotelu wójta, która w dodatku sięgnęła po władzę w wielkim stylu. Mieszkańcy mówią o Sylwii Cieślar, że stanowi typ realistki twardo stąpającej po ziemi, wymagającej dużo od innych i od siebie. Nie brakuje opinii, że gminie potrzebna była osoba, która obudzi społeczność ze swoistego letargu. Jak to widzi sama zainteresowana?

 


Jadwiga Smykowska, jakiej nie znamy

CAŁYM SERCEM CIESZYNIANKA

Wyjątkowa wystawa gości w galerii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Do połowy kwietnia prezentowane są tam prace Jadwigi Smykowskiej – wybitnej, acz chyba niedocenionej do końca artystki z nadolziańskiego grodu…

E-wydanie