Wydanie nr 6 z dnia 8.02.2019

Basen w Wiśle dopiero za rok

START PRZESUNIĘTY

Według pierwotnych planów, wiślański basen po gruntownej modernizacji miał być gotowy końcem stycznia. Potem liczono, że ruszy przed wakacjami. Teraz wiadomo, że w tym roku basen czynny jednak nie będzie.

 

 

 

 


 

 

W powiatowym budżecie

DROGI MAJĄ PIERWSZEŃSTWO

Uchwalony na styczniowej sesji budżet powiatu cieszyńskiego jest rekordowy w porównaniu do poprzednich lat. Po stronie dochodów zapisano 234 835 282 zł, a wydatki zaplanowano w kwocie 247 323 239 zł (rok temu było to odpowiednio 199 999 916 zł i 204 990 647 zł). Na inwestycje przeznaczono 82 272 478 zł. Ponad połowa tej kwoty pójdzie na drogi.


Wiślański dworzec jest gotowy, ale…

PASAŻEROWIE MUSZĄ POCZEKAĆ

Zakończył się remont budynku dworca kolejowego w centrum Wisły. Mimo to pasażerowie na skorzystanie z odnowionych pomieszczeń muszą jeszcze poczekać. Dlaczego?

 

 

 

 

 


Rozpala serca, czyniąc dobro

STRAŻAK Z ZAPAŁKAMI

Po udanej akcji z autografami na masce małego fiata, podczas której udało się zebrać 56 podpisów znanych i powszechnie cenionych osób, Michał Fielek z Cieszyna postanowił działać dalej. I znowu może mówić o sukcesie…

 

 

 

 

 

 

 


 

Polowy krzyż przypomina…

ZGINĄŁ ŚMIERCIĄ BOHATERA

Tragiczny był kres życia Cezarego Hallera, kapitana Wojska Polskiego, posła na Sejm w Wiedniu. Zginął na polu walki podczas konfliktu zbrojnego o Śląsk Cieszyński. Został zabity na łące na obrzeżach w Kończycach Małych. Miał 44 lata. W tym miejscu stoi dzisiaj krzyż.

 

 

 


 

Wydanie nr 5 z dnia 1.02.2019 r.

Powiatowy budżet uchwalony i…

KONTROLA W SZPITALU

Tradycyjnie w ostatni wtorek miesiąca obradowała Rada Powiatu Cieszyńskiego. Sesję zdominowały dwie kwestie: nowy budżet i problemy Szpitala Śląskiego. Z uchwaleniem budżetu na 2019 rok nie było większych problemów. Natomiast temat szpitala wywołał emocje…


CZEKANIE NA PLAN

Centrum Aktywnego Wypoczynku ma sprawić, że Brenna z turystycznego średniaka stanie się ważnym graczem na rekreacyjno-wypoczynkowym rynku. Ale na razie start tej inwestycji jest z przyczyn formalno-prawnych niemożliwy. Dlaczego?


PORZĄDKI WEDŁUG BURMISTRZA KORCZA

Ustroń zielony, bez smogu, nowoczesny i przyjazny dla mieszkańców i turystów. Takie wyzwania postawił sobie Przemysław Korcz, rozpoczynając batalię o fotel burmistrza miasta pod Czantorią i Równicą. Do gabinetu gospodarza miasta wprowadził się dwa miesiące temu. I niemal zaraz na początek doszło do nieoczekiwanego zgrzytu…

 

 


PIT pocztą nie tylko dla emerytów

RUSZYŁA WIELKA WYSYŁKA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w 2018 roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Akcja potrwa do połowy lutego, tak aby przed 1 marca adresaci otrzymali dokumenty.


Bale pod okiem jego cesarskiej mości

BILECIKI, KARNECIKI I… SKANDALIKI

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku nie było w modzie hucznych powitań nowego roku. Mieszczanie, szlachta i arystokracja gromadzili się na czas świąt Bożego Narodzenia w swoich majątkach, rezydencjach i kamienicach, położonych w Cieszynie czy okolicznych miejscowościach. Wraz z nadejściem nowego roku rozpoczynał się za to czas hucznego karnawału…

 

 

 


 

Wydanie nr 4 z dnia 25.01.2019

BUDŻETOWE UKŁADANKI (3)

W dwóch poprzednich numerach „Głosu” rozpoczęliśmy przegląd gminnych budżetów, skupiając uwagę na planach inwestycyjnych. Dziś sprawdzamy, na co pójdą pieniądze w Cieszynie, Ustroniu oraz gminie Chybie.


Pierwsza burmistrzyni ma ambitne plany

CIESZYN WYPIĘKNIEJE!

Gabriela Staszkiewicz to pierwsza w historii Cieszyna burmistrzyni miasta. W poprzedniej kadencji była przewodniczącą Rady Miejskiej. Wybory wygrała po momentami kontrowersyjnej kampanii. Jak odnajduje się w nowej roli?

 

 

 

 

 

 

 

 


W Pogwizdowie zaparkował nowy wóz

STRAŻACY SIĘ CIESZĄ

W garażu Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogwizdowie zaparkował nowiutki wóz bojowy. Zastąpił wysłużony pojazd, który służył tutejszym ochotn

 

ikom przez blisko 40 lat.

 

 

 


U czeskich sąsiadów Ema, a u nas

KRÓLUJE ZUZIA

Skończyła się moda na egzotykę przy nadawaniu imion dzieciom. W minionym roku pociechy urodzone w cieszyńskim regionie otrzymywały imiona sięgające do polskiej tradycji. Jakie były te najpopularniejsze?


W morderczym Rajdzie Dakar

PIĘKNA WALKA TOMICZKA

Prawie dwa tygodnie (6–18 stycznia) trwała rywalizacja w tegorocznym 41. Rajdzie Dakar. Kierowcy samochodów terenowych, ciężarówek, quadów i motocykliści pokonywali piekielnie trudne odcinki na bezdrożach Peru. W kategorii motocyklistów dobrze radził sobie Adam Tomiczek. Cieszynianin startował w barwach Orlen Team.

 

 

 


 

E-wydanie