Wydanie nr 40 z dnia 7.10.2022 r.

Radni skontrolują burmistrz Cieszyna

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Cieszynie skontroluje działania władz miasta dotyczące ratowania Energetyki Cieszyńskiej. Zawnioskowało o to troje radnych: Rafał Foltyn, Jan Sikora i Agata Rucka (na zdjęciu obok).

 

 

 

 


Żegnaj, Stasiu…

27 września zmarł w cieszyńskim Szpitalu Śląskim red. Stanisław Ceranowicz. Przez 10 pierwszych lat istnienia „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” dziennikarz tego pierwszego w Polsce tygodnika powiatowego.

 

 

 

 


Klasztorny konwikt

Wielki pożar w 1789 roku zniszczył większość budowli na terenie ówczesnego Cieszyna. Nastał czas żmudnej odbudowy. W tym okresie wzniesiono wiele no­wych budynków w stylu neoklasycystycznym. Znakomitym przykładem jest zachowany w świetnym stanie do dzisiaj, konwikt u zbiegu ulic Kochanowskiego i Korfantego.

 

 

 


Złodziei nie ciągnie do lasów

Ogólnopolskie media donoszą o natężeniu kradzieży drewna z lasu. Wzrost ten wiązany jest z kłopotami z opałem. Tymi obecnymi i tymi zapowiadanymi. O ile nieformalnie mówi się o masowych kradzieżach i zorganizowanych grupach, o tyle oficjalnie te określenia są tonowane i przytępiane.

 

 

 

 


 

Wydanie nr 39 z dnia 30.09.2022 r.

Odrzucony „społecznie cenny” wniosek w Dębowcu

Tylko wójt może zarządzać

Obserwując sesje rad gminnych można zauważyć, że większość składanych przez mieszkańców petycji i wniosków jest odrzucana. Tak właśnie było ostatnio w Dębowcu, w związku z wynajmem pomieszczeń gminnych.

 

 

 

 


Jedni piwo warzyli, inni parali się handlem

Bogatą tradycję mają cechy rzemieślnicze w nadolziańskim grodzie. Na przestrzeni dziejów było ich w sumie kilkadziesiąt. Najstarsze zachowane dokumenty świadczące o funkcjonowaniu cechów pochodzą z przełomu XV i XVI wieku.

 

 

 


Sprzedajesz na Vinted? Uważaj!

O tym, że nie powinno się otwierać linków, a następnie logować za ich pomocą na swoje konto bankowe, przekonała się kolejna mieszkanka powiatu cieszyńskiego. Kobieta wystawiła na Vinted ogłoszenie o sprzedaży przedmiotu. „Zainteresowana” kupnem osoba wysłała jej link do fałszywej strony banku. Pokrzywdzona zalogowała się i to wystarczyło, aby oszust wyczyścił jej konto…

 

 

 


Prawdziwy Człowiek Gór

W Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody 70-lecia utworzenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za szczególne zasługi dla tej organizacji uhonorowany został Alojzy Szupina, mieszkaniec Cieszyna, jedyny żyjący założyciel Grupy Beskidzkiej GOPR.

 

 

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 38 z dnia 23.09.2022 r.

Ekspresówka w remoncie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach rozpoczęła remonty nawierzchni na kilku odcinkach dróg krajowych, również w powiecie cieszyńskim. Gdzie konkretnie i jakie jeszcze plany ma „Generalna” w naszym regionie?

 

 

 


Na Równicę przez wycinkę

O stanie naszych lasów, ścieżek górskich i szlaków turystycznych można mówić i pisać bardzo wiele, wymieniając rozliczne ich mankamenty. Jednym z nich bywają pozostałości to ścinaniu drewna. Na taką sytuację trafił niedawno nasz Czytelnik na szlaku z Ustronia na Równicę.

 

 


Szpital Śląski z akredytacją

Szpital Śląski w Cieszynie jako jedna ze 177 placówek medycznych w kraju i 23 w województwie śląskim otrzymał akredytację przyznawaną przez resort zdrowia. Nie wszystkim było to dane. W Polsce jest 898 szpitali, a na Śląsku 136.


Kiczyce się radują. Będzie wypasione boisko i nowy parking

Już w październiku mają ruszyć prace związane z budową sali sportowo-rekreacyjnej przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiczycach. Burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko, podpisał umowę z firmą z Pierśćca, która wygrała przetarg.