Wydanie nr 2 z dnia 15.01.2021 r.

Harmonogram w rozsypce

Wykonawca robót prowadzonych na ulicy Głębokiej w Cieszynie wrócił na plac budowy po świąteczno-noworocznej przerwie. Prace na odcinku od ulicy Zamkowej do Menniczej wznowione zostały 11 stycznia. Odbyła się też nadzwyczajna rada budowy, w której uczestniczył właściciel firmy wykonującej na zlecenie cieszyńskiego samorządu rewitalizację jednej z najważniejszych ulic w mieście.

 

 

 


Reklamy znikają z Cieszyna

Pod koniec zeszłego roku minął pierwszy okres dostosowania w Cieszynie reklam i szyldów do zapisów uchwały krajobrazowej. O sprawie pisaliśmy na naszych łamach. Przypomnijmy, zgodnie z zapisami uchwały krajobrazowej reklamy na ogrodzeniach musiały zostać zdjęte do 25 grudnia zeszłego roku.

 

 

 


Pomoc społeczna w dobie pandemii

Trudniej się zwierzać

Koronawirus i związane z nim obostrzenia sprawiły, że w oczy wielu rodzin zajrzało widmo utraty pracy, obniżenia wynagrodzenia czy nawet bezdomności. Przemoc, ubóstwo, uzależnienia są w niektórych domach na porządku dziennym. Tylko czy w dobie bezpiecznego dystansu, konieczności noszenia maseczek i dezynfekcji jest ktoś, kto wyciąga do nich pomocną dłoń?

 

 


Urodzić w koronie

Końcówka ciąży i myśl o zbliżającym się porodzie są zawsze powodem do stresu dla przyszłych mam. A w czasach epidemii koronawirusa oczekiwaniom na potomka towarzyszą dodatkowe wątpliwości i zmartwienia, ponieważ Covid-19 również na oddziałach położniczych dyktuje swoje warunki. W ostatnim czasie do naszej redakcji docierają pytania ze strony ciężarnych mieszkanek regionu, które zastanawiają się, jak wygląda w czasie drugiej fali koronawirusa funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

 


 

E-wydanie Głos Ziemi Cieszyńskiej nr 1 z dnia 8.01.2021 r.

Ruszyły szczepienia

W Polsce ruszyły szczepienia na Covid-19. Pierwsza partia szczepionek dotarła do kraju drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. W Szpitalu Śląskim w Cieszynie szczepienia rozpoczęto 29 grudnia.


Majątkowe portrety władzy (4)

Na życzenie naszych Czytelników kontynuujemy cykl dotyczący majątków włodarzy gmin i miast oraz osób ze ścisłego kierownictwa i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych z poszczególnych samorządów w powiecie cieszyńskim. Dzisiaj majątkowe portrety z gminy Chybie. Dane pochodzą z oświadczeń majątkowych złożonych przez te osoby za 2019 rok.


Za mundurem…

Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach ogłosił nabór kandydatów do służby w policji w 2021 roku. Co trzeba zrobić, by założyć mundur?


Bobry buszują nad Olzą

Nad Olzą dały o sobie znać bobry. Gryzonie, będące w Polsce pod częściową ochroną, z inżynieryjną precyzją budują nad wodą tamy oraz żerowiska. Wiele drzew w naszym regionie padło ofiarą tych zwierząt. Nie ma się jednak co oburzać, bo mimo że bobry powodują straty to jednocześnie są naszymi największymi sprzymierzeńcami w walce z suszą.

 

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 50/51 z dnia 18.12.2020 r.

Weź nie pytaj, tylko… śpiewaj!

Zespół „Weź Nie Pytaj” chętnie zgodził się na wywiad dla Czytelników „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Sylwia i Wojtek Morcinkowie oraz Mateusz Śmieja, tworzący jedną z najpopularniejszych obecnie grup muzycznych stela, wdali się w szczerą rozmowę z redaktorem Krzysztofem Marciniukiem. I tak powstał specjalny prezent świąteczny dla naszych Czytelników.

 

 


Surrealizm ją kręci!

Swoimi niezwykłymi kadrami zabiera w krainę marzeń i baśni. Patrzy na świat przez soczewkę aparatu i ukazuje go w sposób magiczny, pełen baśniowych elementów, na granicy jawy i snu. Zdjęcia Marioli Glajcar, fotografki z Dzięgielowa, można rozpoznać niemal od razu. Charakterystyczny styl, kolory, niezwykła umiejętność przekazania ważnej treści dzięki detalom. Jej zdjęcia ukazują słodki i radosny dziecięcy świat lub pełne rozterek i rozmyślań dojrzewanie. W magicznym świecie Marioli Glajcar może zdarzyć się wszystko…

 

 

 

 


Z koroną na głowie i „Kolosem” w dłoni

Najprawdopodobniej jest jedyną osobą na świecie, która po przejściu pieszo niemal 13 tysięcy kilometrów w nagrodę postanawia przejść kolejne trzy tysiące… Agnieszki Dziadek, cieszyńskiej podróżniczki, nie była w stanie zatrzymać nawet epidemia! Latem uciekła promem do surowej Szwecji, którą przeszła wzdłuż po wytyczonym przez siebie szlaku. Szwecja miała być wisienką na torcie. Nagrodą za niezwykły sukces jakim było ubiegłoroczne zakończenie projektu „Triple Crown of Hiking”, czyli przejścia trzech głównych szlaków długodystansowych w Stanach Zjednoczonych.

 


Poczuć magię świąt…

Nie ma wątpliwości, tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne. Blask zbliżającej się gwiazdki przyćmiła pandemia koronawirusa. Z utęsknieniem wspominamy spotkania przy ciasteczkach, wspólne kolędowanie czy łamanie się opłatkiem. Reżim sanitarny sprawił, że zrobiło się nieco nostalgicznie i cicho. Czy w takiej sytuacji można w ogóle poczuć magię świąt?

 

 

 

 

 

 

 

 


Obżerano się straszliwie!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, także pod względem kulinarnym. Moment, w którym zasiadamy do stołów pełnych przysmaków, poprzedzony jest wieloma dniami przygotowań. Jesteście ciekawi, jak wyglądało grudniowe ucztowanie na cieszyńskim zamku w czasach panowania Piastów? Jeśli tak, zapraszamy do smakowitej lektury. Naszym przewodnikiem po szesnastowiecznej książęcej kuchni jest Władysław Żagan, pracownik Zamku Cieszyn, pasjonat piastowskiej historii naszego regionu.


 

E-wydanie