Wydanie nr 8 z dnia 26.02.2021 r.

Zebrzydowice: inwestycja za 4 mln zł

Tuwima i Korczaka do remontu

Rusza przebudowa ulic Tuwima w Kaczycach i Korczaka w Kończycach Małych, od drogi wojewódzkiej 937 do granicy z Czechami. To kolejna duża inwestycja powiatu cieszyńskiego, której łączna wartość wynosi 4,03 mln zł brutto. Wkład własny finansowany jest po połowie przez powiat cieszyński i gminę Zebrzydowice.

 

 


Bezdomni wrócili na Błogocką

Zadomawiamy się!

Schronisko oraz noclegownia dla osób bezdomnych wróciły na ulicę Błogocką 30 w Cieszynie. Obiekt przeszedł gruntowny remont i znów może służyć wszystkim tym, którzy z różnych przyczyn są pozbawieni własnego dachu nad głową.

 

 


Walczył w armii, pamiętał o ubogich

Z Simoradza jego ród

Przedstawiciele Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2. w Krakowie odwiedzili ostatnio nasz region i pojawili się w Simoradzu, by złożyć wieniec na jednym z grobów znajdujących się na cmentarzu ewangelickim przy kościele Zesłania Ducha Świętego.

 

 

 

 


 

Józef Broda doceniony

Człowiek orkiestra!

To człowiek orkiestra. Dosłownie i w przenośni. Wybitny folklorysta, genialny multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, charyzmatyczny pedagog, animator i działacz kultury. Niezłomny popularyzator beskidzkiej muzyki ludowej i społecznik. Józef Broda z Koniakowa, mimo prawie 80 lat, wciąż jest aktywny i zaraża pasją wszystkich dookoła. Za działalność na wielu polach i liczne przedsięwzięcia, góral został obwołany najaktywniejszym seniorem województwa śląskiego w 2020 roku.

 

 


 

E-wydanie Głos Ziemi Cieszyńskiej nr 7 z dnia 19.02.2021 r.

Lepsze 50 procent niż nic

Lizanie ran w Beskidach

Zakopane przeżyło oblężenie turystów. Takich obrazków jak na Krupówkach trudno szukać w Beskidach. Nie oznacza to jednak, że tłumy nie ściągnęły na walentynkowy weekend w nasz region. Ulice się korkowały, a pod wyciągami ustawiały się kolejki spragnionych zimowego szaleństwa narciarzy.


Kubalonka: od 3 miesięcy nic się nie dzieje

Park w… lesie?

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, w ostrych słowach skomentował ostatnio sytuację na Kubalonce. Chodzi o prywatny teren leśny, gdzie nawieziono ogromne masy ziemi. Inwestor przekonuje, że ma powstać tam park ekologiczny (pisaliśmy o tym w „Głosie” kilka miesięcy temu), ale w te zapewnienia burmistrz perły Beskidów, jak i spora część górali, po prostu nie wierzy.


Wojewoda wygasił mandat radnej

Początkiem lutego wojewoda śląski zarządzeniem zastępczym stwierdził wygaśniecie mandatu radnej Rady Miasta Ustroń, Darii Staniek. Powodem takiej decyzji było naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego, czyli łączenie funkcji radnej z prowadzeniem działalności gospodarczej na działkach miejskich.


Prawie 10 tys. dawek dla mieszkańców regionu

Szczepienia w praktyce

9 948 – tyle szczepień przeciwko Covid-19 wykonano w powiecie cieszyńskim do 17 lutego. Mimo że druga dawka powinna być przyjęta po dwóch tygodniach, otrzymało ją tylko 3181 mieszkańców.

 

 

 


 

Wydanie nr 6 z dnia 12.02.2021 r.

Głęboka przebudowa trwa

Od 15 lutego ma zmienić się organizacja ruchu w ścisłym centrum Cieszyna. Powodem jest trwająca rewitalizacja ulicy Głębokiej. Prace mają rozpocząć się na odcinku pomiędzy ulicami Menniczą a Browarną. Co się zmieni?

 


Kiedy dotyk boli…

Autyzm ma wiele obliczy. Nie zawsze dzieci z tym zaburzeniem to mali geniusze, niezważający na otaczający świat, zamknięci w swojej skorupie. To często maluchy płaczące po nocach, nadwrażliwe na dotyk, dźwięk czy światło, agresywne, niepotrafiące komunikować się ze światem. Źle czujące się we własnej skórze. Za nimi stoją rodzice, zmęczeni, niewyspani i bezradni w obliczu cierpienia swoich dzieci. Tak jak mama czteroletniego Szymona z Pogwizdowa. Szansą dla chłopca jest nietypowa terapia.


W Ustroniu zaciskają pasa

W Ustroniu, w wyniku połączenia sześciu przedszkoli i czterech szkół podstawowych, mają powstać zespoły szkolno-przedszkolne. Władze miasta przekonują, że takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne dla dzieci, ale także dla finansów samorządu. Zmiany budzą jednak społeczny sprzeciw, szczególnie ze strony rodziców. Obawy dotyczą m.in. spadku jakości kształcenia czy cięcia etatów w placówkach. Od grudnia Rada Miasta Ustroń zasypywana jest wnioskami, petycjami i pismami od mieszkańców.


Jak książę sprzedał dwa domy…

„Wewnątrz miasta stoi przy wielkim rynku murowany ratusz, dosyć obszerny, z obszernymi salami dla sądu i z piękną wieżą z zegarem, na której o letnim czasie gra muzyka parę razy dziennie. Na ratuszu urzęduje burmistrz i doradza mieszczanom według prawa śląskiego i włada według książęcego porządku prawa ziemskiego” – czytamy wzmiankę zamieszczoną w „Schlesiens curieuse Denkwuedigkeiten”. To opis z 1889 roku. Najbardziej charakterystyczna budowla nadolziańskiego grodu właśnie kończy 525 lat.

 


 

E-wydanie