Wydanie nr 26 z dnia 3.07.2020 r.

Potrzeba rąk do pracy w przemyśle

Koronawirus bez wątpienia przyczynia się do problemów na polskim rynku pracy. Specjaliści są pewni, że kryzys spowodowany przez epidemię pogłębi ubóstwo i zwiększy bezrobocie, które obecnie, na koniec maja, dobiło w naszym kraju do 6 procent. O radykalnym skoku nie można jeszcze mówić, ale trzeba być przygotowanym na wszystko.


Historia w murach zapisana

Według legendy Cieszyn powstał w 810 roku. Jednak najbardziej znaczące dla rozwoju miasta zmiany miały miejsce w XIII wieku. Obowiązywało wówczas niemieckie prawo miejskie, początkowo lwóweckie, następnie magdeburskie. Dzięki tym przemianom zmienił się nie tylko ustrój Cieszyna. Przede wszystkim powiększył się obszar miasta, a układ ulic stał się geometryczny.

 

 

 


Pracownicy DPS-ów pod lupą

Dmuchanie na zimne

Przyszedł czas na badania przesiewowe wśród pracowników domów pomocy społecznej pod kątem koronawirusa. Część osób zatrudnionych w tego typu placówkach na terenie powiatu cieszyńskiego już została przebadana.


W Bażanowicach coś zaczęło się dziać

Obora przestanie straszyć?

Na początku czerwca pisaliśmy o zabytkowej oborze w Bażanowicach, której stan pozostawia wiele do życzenia. O problemie, który od kilku lat nie mógł znaleźć pozytywnego rozwiązania, przypomnieli Czytelnicy „Głosu”, zaniepokojeni tym marniejącym obiektem z dawnego folwarku. Tymczasem pojawiła się szansa na zmiany…

 

 


 

Wydanie nr 25 z dnia 26.06.2020 r.

Ile Cieszyn kosztują… gołębie?

Latający problem

Mają tylu fanów co i przeciwników. Jedni je karmią, inni fotografują, a kolejni denerwują się ich widokiem, nazywając je… latającymi szczurami. Gołębie, o których mowa, wpisały się na stałe w krajobraz Cieszyna. Można je spotkać zwłaszcza w śródmieściu, ale także na osiedlach mieszkaniowych oraz w innych częściach nadolziańskiego grodu. Ostatnio problemem zainteresowała się cieszyńska radna, Joanna Wowrzeczka.


Goleszowska Fabryka Cementu

I runęły wielkie kominy…

W ubiegłym roku minęło 120 lat od uruchomienia fabryki cementu w Goleszowie. W tym roku mija natomiast 25 lat od wyburzenia kominów. Z krajobrazu wsi zniknęły one w 1995 roku. Początki cementowni sięgają 1899 roku, kiedy to z inicjatywy Eryka Gascha zaczęto w Goleszowie produkować wapno. Za jego też namową w Wiedniu zawiązała się spółka akcyjna, która wykupiła od niego kamieniołomy i piece, a nieużytki i mokradła od miejscowych gospodarzy…

 

 


Zmiana u sterów w Istebnej

GOK z nową dyrektorką

Od 1 lipca Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej będzie mieć nowego dyrektora. Elżbietę Legierską-Niewiadomską, która przez 28 lat stała na czele instytucji, zastąpi Łucja Dusek-Francuz. Kim jest nowa twarz kultury w Trójwsi?


Góralka i młody hrabia

Na samym skraju Koniakowa znajduje się wzgórze Koczy Zamek (847 m n.p.m.). Turyści, którzy odkryją to miejsce, są zachwyceni przepiękną panoramą górską. Przy bardzo dobrej pogodzie można nawet zobaczyć szczyty Tatr. Nazwa wzgórza nie brzmi swojsko. Stanowi pamiątkę po dawnym właścicielu, którym był węgierski hrabia Kotschy. Opuścił on podobno rodzinne strony, kiedy pokłócił się z ojcem, który próbował namówić go do ożenku z bogatą, ale nie grzeszącą urodą szlachcianką…

 

 


Czuje mocniej, widzi więcej, słyszy bardziej

Zazwyczaj mechanizm wygląda podobnie. Rodzic, przedszkolanka lub osoba z bardzo bliskiej rodziny zauważa, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Że nie zachowuje się jak jego rówieśnicy. Rodzice zaczynają szukać odpowiedzi, zaglądają na fora internetowe, dopytują znajomych. W końcu trafiają do specjalisty, gdzie pada diagnoza: autyzm.


To było kino!

Nie znajdziemy o nim zbyt wielu informacji w książkach. Niewielu zauważy tabliczkę nad drzwiami. Próżno szukać o nim wzmianek na stronach przewodników. Czasem tylko, w trakcie przechadzki ulicą Przykopa, spacerowicze podnoszą głowę i zastanawiają się, co mogło się kiedyś mieścić w tym imponującym, ale bardzo zaniedbanym budynku.

 

 


Jaki semestr, taki koniec roku…

Po świadectwo w maseczce

To koniec roku, jakiego jeszcze nie było, ale wpisujący się w obraz rzeczywistości, w jakiej żyjemy w ostatnim czasie. 26 czerwca uczniowie pojawią się w szkołach w maseczkach lub przyłbicach, by odebrać świadectwa. Nie będzie tradycyjnych apeli, uroczystych pożegnań, a zamiast tego – ostrożność i dystans, sprawdzanie temperatury i dezynfekcja rąk…

 

Wydanie nr 24 z dnia 19.06.2020 r.

Afera w skoczowskim ratuszu (cd.)

Koniec głośnej sprawy w skoczowskim magistracie. Sąd skazał prawomocnym wyrokiem wysokiej rangi urzędniczkę za przestępstwo związane z łapówkarstwem i fałszowanie dokumentu. Z kolei urzędnik został uznany za winnego podżegania jej do tego czynu.


A psycholodzy się cieszą

Dzieci tęsknią za szkołą

Pojawienie się pandemii koronawirusa w naszym kraju spowodowało, że życie wielu osób diametralnie się zmieniło. 12 marca szkoły w Polsce zostały zamknięte, a nauka przeszła na tryb zdalny. I nie wiadomo, jak będzie po wakacjach. Resort edukacji rozważa różne opcje jeśli chodzi o organizację nowego roku szkolnego. Jeden z przygotowywanych wariantów rozwoju sytuacji zakłada, iż powrót do stacjonarnej nauki od 1 września będzie dalej niemożliwy…


Obozy i półkolonie pod kontrolą

Jak będą wyglądały wakacje dzieci i młodzieży? Czy obozy, kolonie i półkolonie w ogóle się odbędą? To pytanie nie schodzi z ust rodziców, którzy planują wakacyjny czas dla swoich pociech.


 

E-wydanie