Wydanie nr 22 z dnia 2.06.2023 r.

Cieszyńska oświata ukierunkowana!

Seksedukatorzy w podstawówkach?

Po dwóch latach dyskusji przyjęto „Strategię rozwoju oświaty w Cieszynie na lata 2023-2028”. I nie obyło się bez kontrowersji. O seksedukatorów w szkołach dopytywał cieszyński radny Władysław Macura. Czy strategia otwiera im drzwi do placówek?

 

 

 

 


​ Zmiana limitów, pilnuj się!

​ Niektórzy pracujący renciści i wcześniejsi emeryci mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Od 1 czerwca bezpieczny próg przychodów zwiększył się o 273 zł i wynosi 4987 zł.


Cieszyn chce sam zająć się drogami

Gorzkie żale na sesji

Garncarska, Górny Rynek, Bobrecka i Kochanowskiego – te cieszyńskie drogi od stycznia 2024 roku prawdopodobnie nie będą już arteriami powiatowymi tylko gminnymi. Co to oznacza dla mieszkańców i kierowców?

 

 

 

 


Drugie, (szczęśliwe) życie

Monika Kuszyńska, która jest wokalistką od 2006 roku poruszającą się na wózku inwalidzkim, była gwiazdą koncertu charytatywnego w Strumieniu. Z red. Mariolą Morcinkovą rozmawiała o książce „Drugie życie“, drugiej szansie i działalności charytatywnej.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wydanie nr 21 z dnia 26.05.2023 r.

Bocianie radości i smutki

Reality show pod Równicą

W bocianim gnieździe w Ustroniu, które od kilkunastu lat można podglądać dzięki kamerze umieszczonej tuż nad nim, wiele się dzieje! Beskidek i Czantorka – bo takie imiona noszą ptaki zamieszkujące na kominie dawnej piekarni – doczekali się potomstwa.

 

 


Wiślańscy radni zdecydowali

Amfiteatr pochłonie kolejny milion

W połowie miesiąca w Wiśle została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Jej owocem było przeznaczenie pieniędzy na ważne ostatnio przedsięwzięcia.

 

 

 

 

 


Wizjonerka z Wisły, lecząca Piłsudskiego

Niedawno w Książnicy Cieszyńskiej zebrani mogli wysłuchać wykładu prof. Izabeli Trzcińskiej z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na temat Agnieszki Pilchowej (1888-1944), zwanej jasnowidzącą z Wisły. Ta ostatnia jest postacią nieco już zapomnianą, a jednak ciekawą i wartą przypomnienia.